Mniszek lekarski rozprzestrzenia się bardzo łatwo poprzez rozsiew nasion, które dzięki aparatom lotnym mogą przemieszczać się na duże odległości, przez co traktowane są jako trudny w zwalczaniu chwast.
Surowcem leczniczym są głównie liście i korzenie oraz kwiaty.
Liście mniszka lekarskiego najlepiej zbierać wiosną, gdy listki są najmłodsze, jeszcze przed pojawieniem się pąków kwiatowych. Korzenie z kolei, późną jesienią. Należy je dokładnie umyć, pokroić w paski i suszyć w zacienionym i przewiewnym miejscu, w temperaturze pokojowej. Kwiaty natomiast zbiera się zaraz po rozkwitnięciu, późnym rankiem, gdy zejdzie już rosa.
Korzeń mniszka zawiera:
* garbniki,
* związki triterpenowych, inuliny, fitosteroli,
* sole mineralne(szczególnie potas K).
Liście mniszka bogate są w:
* flawonoidy,
* karotenoidy,
*składniki mineralne (potas, magnez, krzem) oraz
* witaminy C i B.
Właściwości
Wśród dobroczynnych czynności mniszka lekarskiego warto wymienić takie jak:
* pobudza czynności wątroby, zwiększając ilość wytwarzanej żółci,
* pomaga w problemach trawiennych,
* ma działanie przeciwskurczowe,
* usuwa z organizmu nadmiar jonów sodu i potasu
* zwiększa wydzielanie soku żołądkowego ułatwiając trawienie
* ma działanie moczopędne, przeczyszczające i przeciwzapalne,
*obniża poziom glukozy we krwi w początkowym stadium cukrzycy,
* wg badań mogą mieć działanie przeciwnowotworowe. Potwierdzono hamowanie wzrostu komórek raka sutka i prostaty przez picie ekstraktu wodny z dojrzałych liści mniszka,
* świeży sok mleczny stosowany jest do usuwania różnego rodzaju brodawek na skórze np. kurzajek (działa skuteczny jest we wczesnych fazach ich tworzenia się),
* pozytywnie działa również na układ odpornościowy. Zawarty w nim interferon zmusza organizm do podjęcia walki z bakteriami i wirusami,
* Kwiaty stosuje się w trakcie leczenia przewlekłych nieżytów gardła i jamy ustnej.
Przeciwwskazania
Nie należy korzystać z preparatów z mniszka w przypadku niedrożności dróg żółciowych i kamicy żółciowej. Mogą spowodować dolegliwości żołądkowe i zgagę.
Napar z korzenia i ziela mniszka lekarskiego
W 1l wody zagotować 50 gram rozdrobnionego ziela z korzeniami. Po 2 minutach przestać podgrzewać i zostawić na 10 minut. Napój pić 3 razy dziennie przed posiłkami, w wypadku problemów z przewodem pokarmowym, drogami moczowymi, przy półpaścu lub wysypkach.
Napar z kwiatów mniszka
W 0,5 litra wrzącej wody zaparzyć łyżkę kwiatów mniszka przez około 10 minut. Odcedzić.
Pić po ½ szklanki 2-3 razy dziennie podczas przewlekłych nieżytów jamy ustnej, gardła i oskrzeli.
„Miód” z mniszka
420-540 kwiatów mlecza jak najszybciej po zerwaniu zalewamy 1l wody, dodajemy sok wyciśnięty z 3 cytryn i 1 pomarańczy oraz pokrojone skórki tych owoców i gotujemy około 15 minut od zagotowania. Kwiaty zalane wodą pozostawiamy na 24h. Odsączamy, dosypujemy 1 kg cukru i gotujemy na wolnym ogniu, bez przykrycia przez około 1h, aż miód uzyska gęstą, lejąca konsystencję. Gorący przelewamy do wyparzonych lub wysterylizowanych słoików i zakręcamy. Nie ma potrzeby pasteryzacji.
Polecamy: jak wykorzystać mniszek lekarski? >>>