Dlaczego warto być wege?

  • 3

Styl życia czy może jedynie inny sposób odżywiania? Wegetarianizm przeżywa renesans. Czy wiesz, na czym dokładnie polega?

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Dlaczego warto być wege?
Osoby, które decydują się na zostanie wegetarianinem kierują się różnymi powodami. Jedni rezygnują z mięsa, ponieważ go nie lubią. Natomiast inni nie chcą krzywdzić zwierząt. Oto kilka powodów, dla których warto być wege.
 
Postaw na zdrowie


Zapewne niejednokrotnie słyszeliście od babci czy mamy, że mięso trzeba jeść, aby mieć dużo siły i prawidłowo rozwijać się. Okazuje się jednak, że krwisty stek czy kotlet schabowy może spowodować choroby. Dzieje się tak dlatego, że człowiek nie jest z natury drapieżnikiem. Oznacza to, że nasz układ pokarmowy jest raczej przystosowany do trawienia warzyw, owoców, zbóż. Jelita człowieka są znacznie dłuższe niż typowych drapieżników. Jeśli więc zjemy mięso, to będzie ono trawione o wiele dłużej. Poza tym bardzo szybko ulega ono gniciu. Naukowcy i lekarze niejednokrotnie apelowali, by ograniczyć spożywanie mięsa, które jest jednym z powodów powstawania groźnych chorób, w tym raka odbytnicy.
 
 
Lepsze samopoczucie


To, co i jak jemy ma wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Brak energii, zmęczenie czy też ociężałość – to mogą być skutki spożywania dużych ilości mięsa. By na długo cieszyć się dobrym samopoczuciem i tryskać energią zamień ciężkostrawne potrawy na te, które składają się z warzyw. Jedz więcej owoców, błonnika i ciesz się zdrowiem. Wiosna to dobry moment na zmianę nawyków żywieniowych.
 
 
Chroń zwierzęta


Mali przyjaciele człowieka, jak mówi się o zwierzętach, są narażeni na wiele cierpień z naszej strony. Przede wszystkim świnki czy kury z hodowli przemysłowych niemal przez całe swoje życie nie widują nic poza własną klateczką. Jest ona tak mała, że zwierzętom trudno jest się poruszyć. Są one zestresowane, wyzwala się w nich agresja. Powstałe wówczas substancje przenikają do mięsa, mleka, jaj. Tak samo dzieje się z przeróżnymi chemicznymi dodatkami do pasz. Zwierzętom podaje się również sterydy i hormony, aby szybciej można było je zabić i przeznaczyć ich mięso na sprzedaż. Czy dalej chcecie jeść mięso naszprycowane chemią i hormonami?
 
 
Dbaj o innych


Jednym z powodów przejścia na wegetarianizm lub weganizm, jest chęć zmniejszenia głodu na świecie. Okazuje się bowiem, że to, co przeznacza się na karmę dla zwierząt hodowlanych, wystarczyłoby na nakarmienie milionów umierających z głodu osób. Różne źródła donoszą, że na wyprodukowanie tylko 1 kg mięsa przeznacza się 10 kg soi, którą można by nakarmić potrzebujących.
 
 
Pomyśl o środowisku


Wyhodowanie świnki, a następnie przygotowanie z niej mięsa i kotletów okupione jest cierpieniem nie tylko zwierząt, lecz także ludzi. Poza tym chów przemysłowy przyczynia się do pogarszania środowiska. Osoby zajmujące się masową produkcją zwierząt nie zastanawiają się nad tym, że przyczyniają się do zanieczyszczania wód, gleb, powietrza. Liczy się tylko zysk, dla którego są gotowi dostarczyć nam, konsumentom, mięso bogate nie w witaminy, ale chemię, hormony. Czy nie lepiej przejść na wegetarianizm?