Moc ziaren

Oczyszczenie i wzmocnienie organizmu, a także super linia!

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Moc ziaren
Kasza gryczana Powstaje z łuskanych i prażonych ziaren gryki. Ma sporo kwasu foliowego, cynku, magnezu oraz potasu. Zalecana osobom cierpiącym na nadciśnienie. - Kasza manna Drobna kasza z pszenicy. Ma dużo skrobi i jodu, jest lekkostrawna. Wskazana przy chorobach wątroby i pęcherzyka żółciowego oraz dróg moczowych. -
  •  
Kasza jęczmienna Wytwarzana z jęczmienia. Dobre źródło witaminy PP (poprawia wygląd skóry) oraz błonnika regulującego trawienie. Polecana przy kłopotach z cerą i przewodem pokarmowym. - Kasza jaglana Powstaje z nasion prosa. Nie zawiera glutenu i ma sporo żelaza. Dobra dla osób stosujących dietę bezglutenową i cierpiących na niedokrwistość.
  •  
Kuskus Wytwarzany z ziarna pszenicy. Nie zawiera błonnika, ma za to sporo węglowodanów. Wskazany przy diecie lekkostrawnej, dobry dla dzieci, kobiet w ciąży oraz seniorów.
  •  
Kasza kukurydziana Otrzymywana z ziarna kukurydzy. Ma sporo nienasyconych kwasów tłuszczowych i Wit. E. Polecana przy hipercholesterolemii, chorobach serca i układu krążenia oraz miażdżycy. -
  •  
Czarny ryż Specjalna odmiana, która ma dużo przeciwutleniaczy zwalczających wolne rodniki. Dobry dla mieszkańców dużych miast i osób palących papierosy.
  •  
Ryż brązowy Powstaje z częściowo obłuskanego ziarna ryżu. Ma niższy indeks glikemiczny (55) niż tradycyjny ryż (75) i sporo błonnika. Dobry dla diabetyków.
  •  
Ryż dziki Otrzymywany z nasion ostródy wodnej. Zawiera znacznie więcej witamin i składników mineralnych niż tradycyjny ryż. Polecany osobom żyjącym w ciągłym napięciu i stresie.
  •  
Ryż biały Wytwarzany z obłuskanych i wypolerowanych ziaren ryżu. Zawiera dużo skrobi, ma niewiele błonnika, jest lekkostrawny. Wskazany dla dzieci, zwłaszcza przy zatruciach pokarmowych i biegunkach.
Dawniej kasze były podstawą codziennej diety, zwłaszcza na wsi. Okraszone skwarkami dodawały energii i wzmacniały organizm. Dziś sięgamy po nie, niestety, coraz rzadziej. A dietetycy zalecają, by kasze jeść przynajmniej kilka razy w tygodniu i to nie tylko jako dodatek do drugiego dania. Doskonale nadają się do zup mlecznych, zapiekanek, a nawet deserów. Kasze otrzymuje się ze zbóż. Najpierw pozbawia się ją zewnętrznej części ziarna – okrywy nasiennej. Potem, w zależności od rodzaju kaszy, kroi się, mieli, a czasem praży. A im mniej oczyszczone i rozdrobnione ziarno, tym więcej zawiera składników odżywczych.
  •  
Najważniejsze są węglowodany, czyli skrobia. 100 g kaszy dostarcza jej tyle, ile potrzebujemy każdego dnia. Skrobia jest wolno trawiona, dzięki temu łagodnie i stopniowo podnosi poziom glukozy i insuliny we krwi, zapobiegając wahaniom poziomu cukru i napadom wilczego głodu. Kasze zawierają też białko roślinne. Nie jest ono wprawdzie tak wartościowe jak to pochodzące z produktów zwierzęcych. Brakuje im lizyny i tryptofanu – tzw. aminokwasów egzogennych, których nasz organizm sam nie potrafi wytwarzać. Dlatego do kaszy warto dodawać mięso lub mleko. Wedy posiłek będzie dostarczał komplet potrzebnych aminokwasów. Mniej oczyszczone, grubsze kasze mają też sporo błonnika. Niepozorne ziarenka są ponadto bogatym źródłem witamin z grupy B, PP, potasu, żelaza, wapnia, miedzi, cynku, manganu i krzemu.