Dlaczego warto jeść maliny?

  • 1

Niedługo rozpocznie się sezon na maliny - z tych słodkich i soczystych owoców można wyczarować wiele pyszności. Warto wiedzieć, co dobrego - poza smakiem - w nich znajdziemy.

         
ocena: 5/5 głosów: 4
Dlaczego warto jeść maliny?
fot. Fotolia

Zapewne każdy z was próbował ich choć raz w życiu. Maliny, bo o nich mowa, kuszą nas swoim pięknym wyglądem i wspaniałym smakiem na początku lata. Znane ludzkości od epoki kamiennej, dopiero od czasów średniowiecza zaczęły być cenione ze względu na właściwości zdrowotne.

Niewiele osób wie, że nie tylko owoce, ale i liście mają swoją magiczną moc – działają przeciwzapalnie, posiadają właściwości antybakteryjne, poradzą sobie także z biegunką.

Na temat zdrowotnych właściwości malin można by napisać wiele, ja skupię się na podstawowych dolegliwościach z którymi maliny świetnie dają sobie radę: pomagają przy leczeniu anemii, obniżają ciśnienie, sok z nich wspomaga walkę z przeziębieniem. Dodatkowo oczyszczają organizm z toksyn, wspomagają odchudzanie, wzmacniają serce.

Maliny zawierają wiele witamin. Dodatkowo "wyposażone" są w karoten, sole mineralne, cukry, błonnik i związki śluzowe. Dzięki zawartości antyoksydantów zapobiegają starzeniu się skóry.

Co robimy z malin?
Owoce te w kuchni można wykorzystywać na wiele sposobów – do deserów, ciast, napoi. Oprócz wspomnianych wcześniej soków czy syropów, można wykorzystywać je do koktajli, musów, zup, lodów lub galaretek.

W ciastach świetnie sprawdzą się zarówno w całości, jak i zmiksowane. Mogą stanowić farsz do pierogów. Dżemy malinowe to idealny dodatek do rogalików lub pączków. Jakby tego było mało, można zrobić z nich doskonałe wina czy nalewki.

Osobiście uwielbiam maliny. Rosną u mnie bujnie w ogrodzie, dzięki czemu mam do nich dostęp przez całe lato. Dodatkowo mrożę sobie porcje malin, które potem bez problemu mogę użyć np. w zimie do ciasta.

W związku z mnóstwem właściwości, które wpływają pozytywnie na nasz organizm warto jeść maliny jak najczęściej. Mam nadzieję, że Was przekonałam!