Domowe sposoby barwienia pisanek

  • 2

Już niedługo będziemy przygotować się do Świąt Wielkanocnych. Ozdobione jajka to chyba pierwsza rzecz, jaka przychodzi nam na myśl, jak o nich pomyślimy. Zobaczcie, jak w łatwy sposób możecie stworzyć kolorowe pisanki!

         
ocena: 5/5 głosów: 4
Domowe sposoby barwienia pisanek
fot. Fotolia

Pisanki, kraszanki, skrobanki, nalepianki, oklejanki , rysowanki czy jakkolwiek je nazwiemy to symbol Świąt Wielkanocnych. Jajko jest symbolem życia i w okresie Wielkanocnym przypomina nam o Zmartwychwstaniu Pana Jezusa.

Tradycja malowania jajek wywodzi się jeszcze starożytności. W Polsce, w zależności od regionu stosowane są inne formy zdobienia pisanek. W dawnych czasach tylko kobiety mogły się tym zajmować - teraz całymi rodzinami zasiadamy do stołu i zdobimy jajka.

Oczywiście dekorowanie jajek sprawia szczególną radość dzieciom. To połączenie wspaniałej zabawy z tradycją, która powinna być przekazywana kolejnym pokoleniom.

Najważniejszą rzeczą potrzebną do przygotowania pisanek są oczywiście jajka i farbki.

W sklepach można kupić kolorowe barwniki do malowania jajek, a nawet kolorowe „owijki”, dzięki którym uzyskamy na jajkach ciekawe wzorki. Dostępne są także różne narzędzia, które pomogą wyczarować na skorupkach piękne, delikatne szlaczki.

Jednak nasze babcie miały na to inne sposoby. Warto pójść ich śladami i używać naturalnych metod malowania jajek:

- by zabarwić jajka na brązowy kolor należy ugotować je w łupinach cebuli
- jeśli chcemy uzyskać różowy kolor należy wykorzystać wywar z czerwonych buraków
- kolor pomarańczowy uzyskamy dzięki soku z marchewek
- kolor zielony zapewni nam pokrzywa lub młoda trawa
- barwę niebieską pomoże nam uzyskać czerwona kapusta.

Do barwienia jajek można także wykorzystać łupiny orzechów włoskich, młodą trawę i zboża, mocny napar kawy.

Kiedy ufarbujemy już jajka i dokładnie wyschną, można przystąpić do dalszego etapu czyli dekorowania.

Ostrymi narzędziami można skrobać wzorki na skorupce, można na nią także naklejać kolorowe ozdoby, owijać włóczką, a jeśli przed zafarbowaniem przyłożymy do jajek np. listki ziół i owiniemy pończochą, uzyskamy od razu delikatny, roślinny wzór na skorupce jajka.

Polecamy: Farbowanie jajek herbatą!