Naturalne barwienie jajek

  • 2

Barwienie jajek to jedna z najwspanialszych czynności Wielkanocy. Zobaczcie, jakie można uzyskać kolory, wykorzystując naturalne składniki.

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Naturalne barwienie jajek
fot. Fotolia

Niedługo Wielkanoc - wkrótce w każdym domu rozpoczną się szalone przygotowania. Oprócz zakupów i pieczenia ciast jedną z ważniejszych czynności związanych ze świętami jest ozdabianie jajek. Można dekorować pisanki na różne sposoby (farbkami, kredkami, naklejkami itd.), wykorzystując różne przedmioty, np. sznurek.

Warto przypomnieć sobie, że te „farbki” wcale nie muszą być sztucznymi barwnikami kupionymi w sklepie. Istnieje prawdopodobieństwo, że ta chemiczna mikstura przedostanie się poprzez pękniętą skorupkę i zabarwi jajko w środku, co niekoniecznie musi być dla nas zdrowe.
Dlatego też dobrze wiedzieć, jak za pomocą naturalnych składników można przygotować różnokolorowe pisanki. Chyba każdy słyszał o ‘kąpieli’ w łupinach cebuli czy burakach. Podpowiem, w czym warto „zanurzyć” jajko, aby uzyskało pożądany kolor.

KOLOR ŻÓŁTY
Aby uzyskać żółty kolor jajek do wody, w której będziemy gotować jajka należy dodać sporą ilość curry lub kurkumy. Gotować do uzyskania pożądanego koloru.

KOLOR NIEBIESKI
Należy poszatkować kapustę czerwoną i wrzucić ją na kilka godzin do wody z octem. Gdy barwnik się uwolni, wkładamy jajka i gotujemy, aż jajka zabarwią się.

KOLOR BRĄZOWY
Najprostszy - aby przygotować takie jajka, wystarczy zagotować je w łupinach cebuli. Duży garnek wysypujemy łupinami cebuli, dajemy jajka, znów porcja łupin, jajka, łupiny. Zalewamy wodą i gotujemy.

KOLOR CZARNY
Wywar z szyszek olchy zabarwi nasze jajka na czarno.

KOLOR CZERWONY
Uzyskamy go z łupin cebuli czerwonej. Postępujemy tak samo jak z łupinami ze zwykłej cebuli.

KOLOR POMARAŃCZOWY
Marchewkę (dużą ilość) pokrój na mniejsze kawałki i wrzuć do wody z jabłkami. Gotuj przez minimum 45 minut.

Sposobów na ozdabianie jajek istnieje wiele. Aby uzyskać dodatkowy efekt, można obwiązać jajko gumką recepturką – zakryta nią część nie zabarwi się, dzięki czemu na skorupce powstanie piękny szlaczek.