Działanie antynowotworowe ziół i przypraw

  • 1

Pewnie nie zdajecie sobie sprawy, ile ziół i przypraw stosowanych przez Was na co dzień posiada właściwości antynowotworowe? Do tej grupy zaliczają się między innymi: bazylia, oregano, tymianek, majeranek, mięta czy rozmaryn.

         
ocena: 5/5 głosów: 6
Działanie antynowotworowe ziół i przypraw
fot. Fotolia
Ekstrakt z rozmarynu wspomaga działanie chemioterapii w przypadku raka piersi. Natka pietruszki i selera z kolei zawiera apigeninę, która osłabia proces tworzenia naczyń krwionośnych. Imbir z kolei jest silnym środkiem przeciwzapalnym i antyoksydantem - ogranicza powstawanie nowych naczyń krwionośnych. Można go pić jako napój (wystarczy zalać wrzątkiem) lub dodawać do sałatek.

Antynowotworowe właściwości ma także czosnek, szalotka, szczypiorek jak i cebula. Wszystkie wymienione warzywa zawierają siarki, które osłabiają działanie substancji powstających w mięsie przypalonym na grillu. Obniżają poziom cukru we krwi, co utrudnia rozwój komórek rakowych. Czosnek i cebulę można zmieszczą z oliwą i dodawać do sałatek.

Bardzo cenne jest także czerwone wino, które zawiera polifenol, który z kolei chroni komórki przed starzeniem się. Jest strażnikiem przed rozrastaniem się komórek nowotworowych. Dziennie można wypić jeden kieliszek wina.

Kurkuma też jest bardzo cenna. Ogranicza wzrost białaczek, raka jajników, żołądka, wątroby, okrężnicy. Osoby które spożywają kurkumę codziennie, chorują rzadziej na raka płuc, piersi i nerek. Kurkumin wnika do wnętrza komórek nowotworowych i je niszczy. Trzeba go przyjmować z papryką lub czarnym pieprzem, żeby dobrze się wchłonął. W czystej postaci niestety się nie wchłania.

Najlepiej kupować zioła oraz przyprawy pojedyncze. Unikać mieszanek, które zawierają np. śladowe ilości imbiru, a na nim powinno zależeć nam szczególnie.

Przyprawy i zioła dodawajmy do potraw, na kanapki. W sezonie używajmy świeżych. W końcu nie ma nic cenniejszego niż zdrowie.

Sprawdź, jak przygotować zupę przeciwnowotworową