Etykieta na produktach

W dzisiejszych czasach bardzo ważne jest, abyśmy wiedzieli co jemy. Nadmiar niepotrzebnych tłuszczów, cukrów i kalorii doprowadza do nadwagi, otyłości i różnych chorób.

         
ocena: 4/5 głosów: 2
Etykieta na produktach
fot. Fotolia

Dlatego ważne jest, abyśmy wiedzieli co znajduje się w danych produktach, które kupujemy. I tu zdecydowanie najważniejszą rolę odgrywają etykiety.

Prawo nie tylko w Polsce, ale w innych krajach mówi, że każdy produkt spożywczy, wprowadzony do obiegu musi posiadać etykietę i wyszczególnione informacje o towarze. Informacje te powinny być zamieszczony w sposób czytelny i muszą być prawdziwe. Zdarza się, że kupujemy coś na wagę i nie mamy etykiety produktu, jednak sklepy są zobowiązane trzymać wszelkie informacje o produkcie i na prośbę kupującego powinny mu je udostępnić.

Etykieta produktu służy nam do sprawdzenia informacji o kaloriach, tłuszczach, kwasach tłuszczowych, białkach, soli, cukrach, węglowodanach znajdujących się w 100g produktu. Informacje te są przydatne jeśli np. chcemy wiedzieć ile spożywamy kalorii i chcemy ułożyć sobie pod to jadłospis dnia.

JAK CZYTAĆ ETYKIETĘ
1. najważniejsze- SKŁADNIKI- musi być umieszczona informacja na opakowaniu co zawiera produkt. Informacje te są zawsze wymienione malejąco.
2. PRODUKTY ALERGICZNE- te informacje na etykiecie też muszą się znaleźć. Informacje o zawartości takich składników jak: jajka, ryby, mleko, seler mięczaki, czy orzechy są istotne dla osób na nie uczulonych i muszą oni znaleźć tą informację na etykiecie.
3. DATA DO SPOŻYCIA- czyli termin do kiedy produkt jest uznawany za zdatny do spożycia.
4. PRZECHOWYWANIE- informacja ta jest niezwykle ważna dla naszego zdrowia. Powinniśmy wiedzieć w jakich temperaturach i w jakim otoczeniu powinny być przechowywane nasze zakupione produkty i taka też informacja powinna się na etykiecie znajdować. Powinna być też podana informacja ile i w jakich warunkach może być przechowywany produkt po otwarciu.
5. INFORMACJE O SUBSTANCJACH DODATKOWYCH- czyli dodatki do produktu dopuszczone przez UE do obrotu na rynku. Są oznaczone symbolami E i odpowiedni numer: 100-199- barwniki, 200-299- konserwanty, 600-699- wzmacniacze smaku.

Czytanie etykiet jest niezwykle ważne, aby chronić swoje zdrowie nie tylko na wiosnę, czy lato, ale przez cały rok.


Dowiedz się: dlaczego warto czytać etykiety na produktach >>>