Europejski Dzień Walki z Otyłością

22 maja obchodzimy, jak co roku, Europejski Dzień Walki z Otyłością (ang. European Obesity Day).

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Europejski Dzień Walki z Otyłością
Za otyłość uważa się stan, w którym tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 20% całkowitej masy ciała u mężczyzn oraz 25% u kobiet. Poza dyskomfortem związanym z utrudnionym poruszaniem się czy wyglądem często uważanym za nieestetyczny, głównym problemem otyłości jest zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia wielu innych chorób, w tym choroby układu krążenia, cukrzycę typu 2, obturacyjny bezdech senny, niektóre typy nowotworów, zapalenie kości i stawów i dlatego też otyłość skraca oczekiwaną długość życia.

Otyłość uważana jest za jedno z głównych źródeł zgonów w Europie, a Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), grozi nam epidemia tej choroby, jeśli nie zastosujemy odpowiednich działań . Największy procent ludzi cierpiących na otyłość dotyczy Stanów Zjednoczonych- 20 % populacji, nastepnie Wielką Brytanię- 17% oraz Brazylię- 9%.

Powody otyłości są różne. Źródłem problemów z nadmiernym gromadzeniem tłuszczu nie koniecznie musi być jedynie przekarmienie ( nadmierna wartość energetyczna pożywienia w stosunku do zapotrzebowania organizmu). Schorzeniu mogą sprzyjać również inne czynniki takie jak genetyczne, biologiczne, farmakologiczne, środowiskowe czy psychologiczne.

Europejski Dzień Walki z Otyłością ma na celu zjednoczyć ludzi , w tym lekarzy jak i polityków, w przeciwdziałaniu rozwojowi tej choroby. Głównym zadaniem tej inicjatywy jest promowanie zdrowego stylu życia- prawidłowego odżywiania i aktywności fizycznej.

Projekt funkcjonuje przede wszystkim dzięki stronie internetowej, ankiecie on-line,serwisom społecznościowym jak też, zaangażowaniu podmiotów popierających kampanię, na które składają się obecnie 24 organizacje i 19 posłów Parlamentu Europejskiego. Miejmy nadzieje,że inicjatywa walki z otyłością z czasem wpłynie na poprawe dotychczasowych, dość niepokojących danych statystycznych związanych z otyłością.