Nasiona fasoli zawierają związki fosforu, magnezu, żelaza, wapnia oraz cynku i manganu. Z witamin wymienić należy: duże ilości witaminy R i mniejsze witaminy B i C. Owocnie, czyli strąki, od czasów starożytnych były używane do gojenia ran. W strączkach fasoli znajdują się związki o właściwościach bakteriobójczych, kwasy organiczne, alanteine, inozytol oraz wolna krzemionka.
Spożywanie w nadmiarze nasion fasoli może powodować rozwój wola tarczycy. Ale można temu zapobiegać przez dodanie do posiłku soli z Kłodawy lub Wieliczki.
Strąki fasoli są znanym od dawna środkiem moczopędnym i mogą być polecane ludziom z obrzękami pochodzenia sercowego i nerkowego, a także w nadciśnieniu tętniczym.
W takich przypadkach należy sporządzić napary lub odwary z suszonych strąków fasoli używając ich w proporcji 3-4 łyżki na 2 szklanki wody. Odwar ten, po ostygnięciu i przecedzeniu, należy pić w 2-3 porcjach między posiłkami. Odwary takie i napary mogą być wykorzystane w leczeniu kamicy moczowej fosforanowej, a także w leczeniu wielu chorób skóry.
Strąki fasoli zawierają związki obniżające poziom cukru we krwi i mogą znacznie ułatwić leczenie cukrzycy w początkowym i zaawansowanym stadium tej choroby.
Jak widać fasola, to kolejne warzywo, które powinno znaleźć się w naszej diecie. Jest zdrowa i smaczna, choć znam osoby, które nie wezmą jej do ust.
Polecamy: przepyszne przepisy z użyciem fasoli >>>