Grzyby - co z nimi zrobić?

Grzybek tu, grzybek tam - i co z nimi zrobić mam?

         
ocena: 3/5 głosów: 1
Grzyby - co z nimi zrobić?
Grzyby, wbrew ogólnemu mniemaniu, nie są tak odżywcze i niezbędne dla naszego zdrowia, jak warzywa i owoce. Jednak urozmaicają nasze żywienie.

Największe znaczenie mają grzyby suszone jako przyprawa i dodatek do innych potraw i z tego względu są w kuchni bardzo potrzebne. Grzyby są pokarmem białkowym. Zawierają niektóre witaminy (D i grupę B), sporo składników mineralnych i ciał wyciągowych, które nadają wywarom smak i zapach zbliżony do mięsnego rosołu.

Soki trawienne człowieka nie trawią błon komórkowych grzybów, dlatego grzyby są ciężko strawne. Nie można ich podawać małym dzieciom i chorym na żołądek, wątrobę i nerki. Aby jak najlepiej wykorzystać wartość grzybów, należy je przed gotowaniem pokroić w paski, z których łatwo wypłukują się odżywcze składniki w czasie gotowania.

Grzyby należy gotować powoli i pod przykryciem dla zachowania ich zapachu w potrawie. W ten sposób zostaną zachowane składniki rozpuszczone w wywarze. Grzyby można gotować, dusić i smażyć. Z grzybów gotowanych przyrządza się zupę, którą można podprawić zasmażką lub śmietaną. Podaje się ją z lanymi kluskami, francuskimi, makaronem, z sypką kaszą perłową lub siekaną jęczmienną, a także z ryżem.

Grzyby duszone można podprawić śmietaną lub udusić je tylko z masłem. Ze śmietaną podaje się najczęściej borowiki, koźlarze i maślaki. Pieczarki zaś przyrządza się duszone z masłem i lekko przyrumienione. Grzyby duszone z masłem lub śmietaną podaje się z jajami (jajecznicą, jajem sadzonym), z ziemniakami z koprem, sypkimi kaszami lub drobnym makaronem oraz pomidorami (osmażonymi lub surowymi).

Grzyby smażone na maśle podaje się jako gorącą zakąskę. Przyrządza się w ten sposób pieczarki i rydze, stanowią one danie samo dla siebie, bez żadnych dodatków. Są to najprostsze i smaczne dania z grzybów. Istnieją inne bardziej skomplikowane potrawy, ale najczęściej stosuje się jeszcze, zwłaszcza z grzybów suszonych, nadzienia do pierożków, uszek, pasztecików i różnych jarzyn faszerowanych.

Ugotowane grzyby należy przepościć przez maszynkę do mięsa razem z namoczoną i odciśniętą bułką, przyprawić solą i pieprzem oraz lekko zrumienioną cebulą z tłuszczem. Tym nadzieniem napełniać wydrążone pomidory, ziemniaki, kalarepę, paprykę.

Grzyby można też marynować w zalewie octowej i w takiej postaci posłużą jako dodatek do wędlin. Ze względu na to, że istnieją grzyby śmiertelnie trujące, nigdy nie należy zbierać i spożywać grzybów nieznanych. Nawet jadalne grzyby mogą stać się bardzo szkodliwe, jeżeli są stare i zmurszałe lub zbyt długo przetrzymywane po zebraniu.