Indie i miłość do Indii

Niezależnie od tego, czy czytelnik zna i ceni indyjską kulturę, czy raczej chciałby się dowiedzieć czegoś Indiach - powinien siegnąć po "Alfabet zakochanego w Indiach"

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Indie i miłość do Indii

"Alfabet zakochanego w Indiach" w alfabetycznym porzadku prowadzi nas przez indyjskie zabytki, miasta, pałace, świątynie, bóstwa, świete wzgórza i inne miejsca warte zobaczenia. Pokazuje piekno indyjskich poematów, opisuje panujące w Indiach zwyczaje, przedstawia te najbardziej znane święta i te mniej znane uroczystości. Pod każdą z liter kryją się przynajmniej 3 hasła, np. na literę B znajdziemy obok siebie i Bombaj i Buddyzm, na D - Dalajlamę, Delhi, Dharmę i inne.

Pod J kryje się hasło Jedzenie. W Indiach powszechnie stosuje się kilka przypraw, którymi doprawia się najczęściej ryż i soczewicę. W całym kraju króluje raisi - narodowy napój z jogurtu. Turyści miewają wrażenie, że każdego dnia jedzą to samo - ten sam zestaw jarzyn, przypraw i sosów. Francuzi oceniają, że monotonia może prowadzić do braku kultury gastronomicznej, w ramach ktorej w restauracjach znajdujemy połączenie smaków, jakie trudno znaleźć w domu.

W Indiach dania serwowane są na liściu banana lub na metalowej tacce. Wiekszość posiłkow jada się na stojąco. Dodatkowo wszędzie wolno jeść palcami. Zdarza się również tak, że kwadrans po złozeniu zamówienia w restauracji otrzymujemy informację, że lokal jest danego dnia nieczynna. Czyżby w Indiach restauracje mogły być jednocześnie otwarte i zamknięte? Autor wspomina również, jak struł się w restauracji w Kalkucie oraz jak spożywał kolację u syna właściciela hotelu - było to o tyle ciekawe przeżycie, że biesiadnicy siedzieli na czterech różnych poziomach, w zależności od sławy. Nasz zmysł smaku pobudza opis omletu usmażonego na świeżym powietrzu na rozpalonym kamieniu, ze świeżych jajek i cebuli - niestety takie rarytasy dostępne są tylko na wsi.

"Alfabet zakochanego w Indiach" to lektura zarówno dla tych, którzy znają i cenią indyjską kulturę, jak i dla czytelników, którzy chcieliby ją dopiero poznać. To pozycja obowiązkowa przed podróżą do Indii... lub tez po powrocie, gdy chcemy raz jeszcze mieć możliwość rozkoszowania się indyjskim klimatem.

Jean-Claude Carriere francuski pisarz, eseista, tłumacz, dramaturg, scenarzysta. Pisał scenariusze do filmów światowej sławy reżyserów, takich jak Luis Bunuel, Milos Forman, Andrzej Wajda, Louise Malle, Volker Schlondorff, Jean-Luc Godard, Carlos Saura.

Wydawnictwo Drzewo Babel

Kuchnia indyjska >