Jak konserwować grzyby

  • 2

Poznaj sposoby konserwowania grzybów: solenie, suszenie, marynowanie oraz mrożenie.

         
ocena: 4/5 głosów: 2
Jak konserwować grzyby
Grzy­by są nie­trwa­łe – za­czy­na­ją się psuć zaraz po ze­bra­niu. Nie zwlekaj więc i zajmij się nimi od razu po przy­nie­sie­niu
do do­mu. Nasz poradnik ułatwi ci zakonserwowanie grzybów, tak byś jeszcze długo mogła się cieszyć ich smakiem.

Po udanym grzybobraniu poświęć tro­chę cza­su na odpowiednie po­sor­to­wa­nie zbio­ru:
- Grzy­by po­win­naś prze­brać jesz­cze w le­sie – naj­tward­sze, mię­si­ste ga­tun­ki ułóż na dnie ko­sza, a mięk­kie i kru­che na wierz­chu. War­stwy grzy­bów przełóż su­chy­mi liść­mi.
- Sprawdź, czy grzy­by nie są ro­ba­czy­we, od­ci­na­jąc ka­wa­łek trzo­nu. Je­że­li nie ma tam ro­ba­ków, zdro­wy jest zwy­kle rów­nież ka­pe­lusz.
- Z ka­pe­lu­szy ma­śla­ków zdej­mij skór­kę, bo ma gorz­ki smak.
- Po przy­wie­zie­niu do do­mu po­sor­tuj grzy­by na 3 grupy: do przy­rzą­dze­nia od ra­zu, na prze­two­ry i do su­sze­nia.
- Nie jedz su­ro­wych grzy­bów! Nie­któ­re grzy­by ja­dal­ne, jak opień­ka mio­do­wa, czu­baj­ka ka­nia czy ma­ślak ziar­ni­sty, zje­dzo­ne na su­ro­wo, mo­gą wy­wo­łać za­tru­cie.
- Gotuj i smaż krótko – grzyby, które zbyt długo są podgrzewane, tracą aromat i twardnieją. Potrawy z dodatkiem grzybów doprawiaj (zwłaszcza solą) przed podaniem.


Sposoby konserwowania grzybów


Solenie
Grzyby wrzuć do osolonego wrzątku (15 dag soli na 4 szklanki wody i 1 kg grzybów), gotuj 5 min. Osącz, ostudź, układaj warstwami w ceramicznym garnku i przesypuj solą. Pełne naczynie przykryj płótnem i obciąż talerzem. Przed dodaniem do potrawy grzyby wypłucz w wodzie kilka razy zmienianej.

Suszenie
Grzybów nie myj, ale oczyść nożem. Małe susz w całości, z większych oddziel kapelusze i pokrój trzony. Susz w piecu w temp. 80 st. (przy wyższej ściemnieją). Możesz też nawlec je na sznurek i suszyć nad kuchenką, ale wtedy, gdy nic się na niej nie gotuje – inaczej przejdą zapachami potraw.

Marynowanie
Nadają się do niego grzyby zdrowe. Najpierw gotuj je 10–15 minut w wodzie z solą i pokrojoną cebulą, po czym włóż do słoika i zalej gorącą zalewą octową (równe części wody i octu zagotuj z przyprawami: zielem angielskim, liściem laurowym, pieprzem ziarnistym, gorczycą, kolendrą).

Mrożenie
Grzyby oczyść, opłucz i osusz (rydze i kurki obgotuj, by utraciły goryczkę). Ułóż je trzonem do góry na tacy
i wstaw do zamrażalnika. Po kilku godzinach, gdy grzyby już „chwyci mróz”, przełóż je do plastikowych pojemników.
Zamknij i włóż do zamrażalnika.

Dobra rada:
Nie przechowuj grzybów w torbie foliowej – brak powietrza sprawi, że szybciej się zepsują.

Źródło: Pani domu