W dzisiejszych czasach warzywa i owoce produkowane są masowo - nieuniknione jest więc spożywanie chemicznych dodatków, którymi producenci je „doprawiają”, by ich uprawy były bardziej opłacalne.
O ile w przypadku mięsa czy ryb nie mamy żadnego wpływu na ilość zawartej w nich chemii, antybiotyków czy metali ciężkich, tak już w przypadku warzyw i owoców mamy wybór. Jest kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę, gdy robimy zakupy.
Po pierwsze, starajmy się nie kupować owoców i warzyw w marketach. Pomimo, że wszystkie wyglądają pięknie i zdrowo, nie do końca takimi są. Głównie dlatego, że ich masowa produkcja i wymagania sieci handlowych, co do wylądu produktów są dość restrykcyjne, zatem producenci zmuszeni są do stosowania chemicznych dodatków, by np. ujednolicić ich kształt.
Zwróćcie uwagę, że w markecie wszystkie marchewki czy pietruszki są wręcz „idealne”, mają doskonały kształt i określoną wielkość. Niestety, taka forma i kształty bez skazy to wynaturzenie.
Owoce i warzywa uprawiane z mniejszą ilością chemii, mają nieregularne kształty i nie są tak atrakcyjne wizualnie.
Ponadto w sieciach handlowych wszystkie ziemniaczki, marchewki, czy jabłka, są piękne i czyste, a czasami jeszcze błyszczą się tak, że dosłownie można się w nich przejrzeć. Takie czyszczenie bardzo często odbywa się metodami chemicznymi, a piękny połysk to zasługa sztucznych wosków i konserwantów, które chronią owoce przed szybszym psuciem.
Starajmy się kupować owoce sezonowe, gdyż ich transport i przechowywanie nie wymaga stosowania dodatkowych środków konserwujących, czyli dodatkowej porcji chemii. Oczywiście, takie owoce jak banany czy cytrusy raczej musimy kupić importowane, więc pamiętajmy by przed spożyciem je umyć, gdyż z pewnością zostały spryskane odpowiednią ilością środka konserwującego.
W przypadku, gdy przetworów nie robimy samodzielnie, wybierajmy te w szklanych opakowaniach. Metalowe opakowania, pomimo, że są dopuszczone do kontaktu z żywnością z pewnością nie służą dobrze. Ponadto po otwarciu puszki metal utlenia się, wchodząc w niewielkim stopniu w reakcję z jedzeniem. Pamiętajcie o tym, aby przekładać niezjedzoną część do szklanych pojemników czy opakowań.
Polecamy: Szkodliwe substancje w owocach i warzywach