Aktualnie istnieje bardzo wiele odmian uprawnych, które różnią się wielkością owoców, ich smakiem, trwałością i okresem dojrzewania.
Truskawki należą do roślin o niskiej wartości kalorycznej. W zależności od odmiany zawierają od 7 do 10 % procent cukru. Ponadto w owocach tych występują kwasy organiczne - przede wszystkim kwas cytrynowy - stąd bierze się ich smak. Truskawki są bogate w garbniki, zawierają sole żelaza, fosforu, wapnia, magnezu i kobaltu.
Pod względem zawartości witaminy C, truskawki są jeszcze bardziej zasobne niż poziomki i znajdują się na drugim miejscu wśród roślin uprawianych w naszym kraju, tuż za czarnymi porzeczkami.
Mogą być polecane w dietach odchudzających a także osobom cierpiącym na przeziębienia, czy nawracające infekcje układu oddechowego. Nie zaszkodzą także osobom z niedokrwistością i niedoborem żelaza - zwłaszcza kobietom z przedłużającymi się krwawieniami miesiączkowymi.
Właściwości moczopędne truskawek mogą być wykorzystywane jako uzupełnienie leczenia kamicy moczowej, nadciśnienia tętniczego, dny a także kamicy żółciowej.
Do wykorzystania nadają się także liście truskawek - zawierają one związki o właściwościach moczopędnych i mogą być polecane w przypadku kamicy moczowej i leczeniu biegunek.
W przypadku braku herbaty można ich używać do przygotowywania herbaty ziołowej. Odwary z liści mogą być stosowane w leczeniu przeziębienia, zaś świeże liście mogą pomóc po sparzeniu jako okłady na niegojące się rany i owrzodzenia.
Oczywiście jak wiele innych warzyw czy owoców truskawki mogą uczulać. Więc osoby cierpiące na tę przypadłość powinny całkowicie z nich zrezygnować lub spożywać minimalne ilości, aby uniknąć ryzyka powikłań alergicznych.
Polecamy: Jak odróżnić polską truskawkę od zachodniej?