Jak powstrzymać chęć jedzenia?

Uważasz, że za dużo jesz? Poznaj kilka skutecznych sposobów, które pomogą Ci ograniczyć nadmierny apetyt.

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Jak powstrzymać chęć jedzenia?
fot. Fotolia
Jedzenie jest nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Dzięki niemu mamy siłę do nauki, pracy i zabawy. Jednak wielu z nas w ciągu dnia je zdecydowanie za dużo. Ciągle odczuwamy głód i mamy chęć sięgania po coś nowego do zjedzenia. To prosta droga do otyłości i rozwoju różnego rodzaju chorób. Co robić, żeby pohamować nadmierny apetyt i jeść chociaż trochę mniej?

Mniejsze talerzyki
Nakładając jedzenie na mniejsze talerzyki oszukujemy nasze zmysły co do ilości spożywanej porcji. Zmienia się perspektywa i wydaje nam się, że spożywamy więcej niż w rzeczywistości. Prosty trik, a naprawdę działa!

Regularne jedzenie
Głodzenie się nie jest dobrym rozwiązaniem na schudnięcie. Jedzenie jest nam niezbędne do życia. Trzeba natomiast pamiętać o regularnym spożywaniu pięciu posiłków dziennie – lub innej ilości, w zależności od potrzeb organizmu. Dzięki temu przyzwyczajamy organizm do stałej pory dostarczania pożywienia i zmniejszamy ryzyko odczuwania głodu „pomiędzy”, a tym samym podjadania nieprzemyślanych przekąsek.

Nie pomijajmy żadnej pory jedzenia, pamiętajmy zarówno o śniadaniu, jak i kolacji. Ważne, żeby posiłki były małe lub średniej wielkości. Nie można się przejadać, bo trawienie w żołądku rozpoczyna się z pewnym opóźnieniem, a więc i sygnał o nadmiernej sytości pojawi się w naszym organizmie nieco później.

Picie wody
Jeśli mimo pilnowania stałych godzin posiłków odczuwamy głód, sięgnijmy po szklankę wody. Nie tylko ugasi pragnienie, ale również oszuka nasz żołądek wywołując na jakiś czas uczucie sytości. Dzięki temu, że woda ma zero kalorii, można ją pić bez ograniczeń, a jej korzystny wpływ na zdrowie trudno przecenić – nawadnia nas, wypłukuje szkodliwe toksyny, poprawia wygląd skóry.

Wartościowe jedzenie
Zwracajmy uwagę na to, co jemy. W naszej codziennej diecie powinny pojawiać się produkty bogate w witaminy, minerały, białko, błonnik i inne składniki odżywcze. Warto jeść dużo owoców i warzyw. Dzięki temu dostarczamy organizmowi wszystko, czego potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania.

Powolne jedzenie
Szybkie przełykanie i jedzenie w pośpiechu sprzyja otyłości. Jedząc wolniej i dokładnie przeżuwając kęsy pomagamy naszemu żołądkowi w trawieniu i przyspieszamy metabolizm.

Sycące produkty
W ciągu dnia należy zadbać o to, aby posiłki przez nas spożywane nie były zbyt kaloryczne, ale jednocześnie pozostawały na dłuższy czas uczucie sytości. Takimi produktami są np. ryby, jajka i jabłka. Warto zadbać, aby te składniki pojawiły się w naszym codziennym menu. Dzięki nim apetyt na kolejny posiłek dopadnie nas dużo później.

Unikaj nudy
Uczucie głodu często pojawia się z powodu… nudy lub braku zaangażowania w to, co się akurat robi w danym momencie. Znudzeni chętnie sięgamy po nowe przekąski. Apetyt najlepiej oszukać uczestnicząc w czymś, co nas naprawdę interesuje. Wtedy zapominamy o głodzie i przypomina nam on o sobie tylko wtedy, kiedy naprawdę będziemy potrzebować pożywienia.