Jak przetwarzać jarzębinę?

Co zrobić z owocami jarzębiny? Jak się przygotować do robienia przetworów?

         
ocena: 5/5 głosów: 4
Jak przetwarzać jarzębinę?

Czerwone korale z jarzębiny to jeden z znaków jesieni. Kiedyś jarzębina pełniła ważna funkcję również w polskiej kuchni, dzisiaj trochę zapomniana, jedna wraca do łask. Znakomite konfitury i nalewki świetnie komponują się do dań z mięs.
Pora docenić jarzębinę, czyli stary i dobry jarząb pospolity.

Jak i kiedy zbierać?

Jarzębinę najlepiej zbierać od września do października, gdy na drzewkach zobaczymy już dojrzałe i mocno pomarańczowo-czerwone owoce. Najlepiej zrywać lub ścinać całe grona, potem owoce powinny łatwo z nich odejść – nawet przy pomocy ręki.

Pozbywamy się goryczki

Surowa jarzębina, nie poddana żadnej obróbce termicznej ma właściwości lekko trujące – może wywołać biegunki i wymioty. Odpowiedzialny jest za to kwas parasorbowy, który rozkłada się już podczas suszenia, gotowania lub mrożenia.

Świeża jarzębina zerwana z gałązek posiada ponadto gorzkawy posmak. Można go się jednak w łatwy sposób pozbyć, istnieją na to dwa sposoby:

  • Pierwszy z nich – musimy zamrozić jarzębinę na co najmniej 24 godziny. Najłatwiejszy sposób to włożenie owoców do foliowego woreczka.
  • Drugi sposób – blanszowanie, na przykład na sitku. Umieszczamy w nim owoce jarzębiny i zanurzamy we wrzątku, potem przepłukujemy zimną wodą.
Dodatkowo warto wiedzieć, że jarzębina zebrana po pierwszych przymrozkach zawiera najmniej goryczy – natura po prostu przejęła część naszych obowiązków i sama zamroziła owoce.

Witaminowa bomba

Co ciekawe – owoce jarzębiny zawierają więcej witaminy C niż cytryna, a betakarotenu prawie tyle co marchew, poza tym są bogatym źródłem magnezu i miedzi.

Zobacz też:

Przepisy na Gotujmy z jarzębiną w roli głównej.

Zobacz też dyskusję na temat jarzębiny.

Czytaj także: Jarzębina na przetwory i sosy oraz jarzębinówka - nalewka z jarzębiny.