Jak przygotować domową wędlinę?

  • 1

Sposobów na wędlinę robioną w domu jest kilka. Jeśli jednak nie mamy na podwórku wędzarni, a mięso pieczone nam się znudziło, dobrym rozwiązaniem będzie szynkowar.

         
ocena: 4/5 głosów: 2
Jak przygotować domową wędlinę?
Szynkowar może mieć różne kształty i rozmiary, jednak jego zadanie jest zawsze takie samo: nadawać kształt mięsu podczas parzenia oraz zabezpieczyć mięso przed dostaniem się wody.
Domową wędlinę możemy przygotować z kawałka mięsa: krojonego, mielonego lub mieszanki mielonego z krojonym. Wybór zależy od nas.

Oprócz szybkowaru, do przygotowania domowej wędliny będą nam potrzebne następujące sprzęty:
- maszynka do mięsa – jeśli chcemy przygotować mielonkę
- waga – by odważyć odpowiednią ilość mięsa (szynkowary mają różną pojemność)
- termometr – by mierzyć temperaturę wody podczas parzenia
- obecne w każdym domu: miska, deska, ostry nóż

Etapy przygotowania wędliny:
- wybór i przygotowanie mięsa
- peklowanie, przyprawianie i mieszanie
- chłodzenie
- parzenie
- chłodzenie

Gdy chcemy przygotować wędlinę rozdrobnioną ważną kwestią jest wybór mięsa. Jeśli użyjemy tylko mięsa chudego, to wędlina będzie sucha i będzie się kruszyć. Warto więc dodać odrobinę mięsa tłustszego. Gdy przygotowuję wędlinę wieprzową, mięso z szynki kroję w kostkę, a jako masę wiążącą, tzw. klej, wykorzystuję łopatkę. Powinna ona stanowić około 20% masy mięsnej. Przy wędlinie mieszanej, pierś drobiową kroję w kostkę lub paski, mielę łopatkę, kawałek boczku lub udka kurczaka. Jeśli chcemy zrobić chudą dietetyczną wędlinę polecam użyć mięsa w kawałku. Problem rozpadania się zniknie.

Po wybraniu mięsa i pokrojeniu/zmieleniu należy je zapeklować i przyprawić. Można użyć różnych przypraw: słodkiej i ostrej mielonej papryki, czosnku, pieprzu, różnych ziół, można dodać cukru lub miodu do smaku. Ale bardzo ważna jest sól peklowa. Powinno się ją stosować w ilości około 20 gramów na 1 kilogram mięsa. Jednak ja stosuję zawsze mniejszą jej ilość, ponieważ cała rodzina nie przepada za nadmiernie słonymi potrawami.

Po rozdrobnieniu i przyprawieniu mięsa musimy dobrze wyrobić masę, aż będzie bardzo klejąca. Wtedy masę przekładamy do szynkowara wyścielonego woreczkiem. Dzięki niemu łatwiej będzie nam wyjąć gotowe mięso. Szynkowar zamykamy, chłodzimy mięso co najmniej dobę w lodówce.

Kolejnym krokiem jest parzenie. Wyciągamy szynkowar z lodówki, zostawiamy na 2-3 godziny, aż się ogrzeje do temperatury pokojowej, po czym wkładamy do garnka z wodą. Mięso parzymy w temperaturze 75-80 stopni. 900g mięsa parzę zazwyczaj około 90-100 minut. Przyjęło się, że na każdy centymetr średnicy szynkowara parzymy masę x 10 minut.

Gdy zakończymy parzenie, wyciągamy szynkowar z wody. Studzimy w temperaturze pokojowej, chowamy na kilka godzin do lodówki, aby masa związała się.

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki przydadzą się Wam i chętnie spróbujecie swoich sił w produkcji domowych wędlin.