Przygotuj owoce i warzywa do wekowania
Z dobrodziejstw lata zamkniętych w słoikach będziemy korzystać jesienią i zimą. Warto pamiętać, że owoców lub warzyw kupionych na przetwory nie wolno długo przechowywać. Należy zrobić z nich przetwory w tym samym dniu, w którym zostały kupione.
Składniki (owoce i warzywa), z których będziemy przygotowywać domowe przetwory należy umyć, przebrać i osuszyć. Naczynia na przetwory również muszą być czyste, dokładnie umyte i wysuszone. Musimy sprawdzić czy nie są uszkodzone, wyszczerbione.
Jak wybrać słoiki do przetworów?
Do zrobienia domowych przetworów oprócz owoców potrzebne będą nam także słoiki z nakrętką, z gumką lub klamerką.
Słoiki do przetworów mogą być nowe lub używane, ale starannie umyte, czyste, wyparzone i nie uszkodzone ani wyszczerbione, ponieważ mogą pęknąć, a nawet wybuchnąć pod wpływem gorąca.
Jak przygotować słoiki do przetworów?
Słoiki do przetworów przed użyciem należy dokładnie umyć, wypłukać wrzącą wodą - jednym słowem należy je zdezynfekować. Następnie musimy je wygotować lub wyprażyć w piekarniku.
Sprawdźmy także zamknięcia słoików – nakrętki, gumki, klamerki. Również należy je dokładnie umyć i wysuszyć.
Po około 3 latach używania pokrywek typu twist trzeba je wyrzucić, gdyż ich trwałość jest ograniczona. Zakrętki nie mogą być zardzewiałe, powyginanie a dzieje się tak kiedy otwieramy słoik podważając zakrętkę nożem. Gumki nie mogą być popękane lub zbyt rozciągnięte. Klamerki muszą idealnie zamknąć słoik.
O czym pamiętać wybierając słoiki na przetwory?
Należy sprawdzić czy słoiki używane wcześniej do przetworów nie „przeszły” ich zapachem. Jeśli tak się stało wykorzystajmy ponownie słoiki do tego samego rodzaju przetworów np. ogórków kiszonych, dyni.
Wszystkie naczynia poza dokładnym umyciem i wysuszeniem wymagają także obróbki termicznej – wyparzenia, wyprażenia, przepłukania.
Jeśli słoiki do domowych przetworów poddamy obróbce termicznej to zniszczymy, dzięki temu drobnoustroje, które mogą znajdować się w ściankach naczyń i później być przyczyną psucia się przetworów.
Pamiętaj! Czystych słoików, nakrętek po obróbce termicznej nie należy już dotykać w środku rękoma.
Wyparzanie słoików na przetwory
Aby wyparzyć słoiki i wieczka możemy włożyć je do garnka z zimną wodą, którą na wolnym ogniu doprowadzimy do wrzenia i wyparzać je przez około 5 minut. Zostawić do ostygnięcia. Gdy ostygną, dokładnie wytrzeć do sucha.
Słoiki można także wyparzyć w kuchence mikrofalowej. Nalej do każdego słoika trochę wody, nie wrzącej i wstaw do mikrofali nastawionej na 600W na dwie, trzy minuty. Po tym czasie wylej gorącą wodę i wysusz słoiki.
Zmywarka do naczyń również jest pomocna przy wyparzaniu. Słoiki i wieczka wyparzamy myjąc je w 75°C.
Wyprażanie słoików - jak to zrobić?
Kolejną metodą obróbki termicznej słoików jest wyprażanie. Zaleca się ustawienie słoików na blaszce i wstawienie ich na około 5 minut do piekarnika nagrzanego do 100 °C. Po tym czasie wyłącz piekarnik, aby słoiki ostygły. W tej metodzie wycieranie słoików nie jest potrzebne.
Pokrywki przelewa się gorącą wodą i dokładnie wyciera ściereczką do sucha. Pamiętaj! Jeśli włożysz zimne lub mokre słoiki do piekarnika, wtedy niestety popękają.
Przepłukanie słoików spirytusem
Dobrym sposobem na czyste słoiki do domowych przetworów jest także przepłukanie ich spirytusem 70-procentowym. Alkohol niszczy wszelkie bakterie skuteczniej niż wrzątek.
Spirytus można także wykorzystać przy zamykaniu gotowych już słoików z przetworami. Przed zakręceniem przetrzyj pokrywkę i rant słoika wacikiem nasączonym spirytusem, odczekaj i dobrze zakręć słoik.
Zobacz także: Pasteryzacja - najlepszy sposób utrwalenia przetworów
Ile przetworów zmieści się w słoiku?
Nakładając nasze domowe przetwory do słoików pamiętajmy, aby nie napełnić nimi naczyń do końca, aż po same brzegi. Zostawmy trochę miejsca około 2 cm od wierzchu. Owoce muszą mieć miejsce, aby napęcznieć. W przestudzonych, gotowych przetworach musi wytworzyć się próżnia.
Sprawdź najlepsze gadżety do przetworów
Blendi
karola25
LauraLaura
Olaf R-k
ambar.bydgoszcz.pl