Przetwory owocowe

  • 1

Bardzo często korzystamy z przetworów owocowych - tych, które zrobimy sami albo kupionych. Warto wiedzieć o nich jak najwięcej - zwłaszcza o tych ze sklepowej półki. Ile jest w nich owoców? Jak długo możemy przechowywać przetwory? Odpowiedzi znajdziecie w artykule.

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Przetwory owocowe
fot. Fotolia

Owoce stanowią bardzo dużą rolę w żywieniu. Można z nich robić m. in. rozmaite przetwory, dlatego chcę Was zapoznać z kilkoma informacjami na ich temat. Do przetworów owocowych możemy zaliczyć:

- Soki owocowe zagęszczone niesłodzone. Są one zagęszczane przez odparowanie części wody, co następuje w próżniowych aparatach wyparnych. Są to soki owocowe, surowe, nieutrwalone chemicznie, bez dodatku cukru o zawartości ekstraktu z owoców w granicach 30-70 %. Okres gwarancyjny takich soków wynosi: 6 miesięcy dla soku truskawkowego i 12 miesięcy dla pozostałych, oczywiście jeżeli są przechowywane w temperaturze do 4 stopni.

- Soki owocowe wysoko słodzone. To soki zagęszczone z cukrem, świeże, utrwalane chemicznie i fizycznie o zawartości ekstraktu owocowego minimum 66%. Mogą być jedno owocowe lub wieloowocowe. W składzie zawierają między innymi witaminę C, w ilości nie mniejszej niż 40mg na 100g soku. Przydatne do spożycia są przez okres 10 miesięcy.

- Soki zagęszczone skrzepłe. Przetwory otrzymane z soków owocowych zagęszczonych z aromatów naturalnych i glukozy krystalicznej przez rozpuszczenie i krystalizację, o zawartości wody do max. 24 %. Okres gwarancyjny takich soków to czas do 6 miesięcy.

Najczęściej można takie soki spotkać o smaku truskawkowym, jabłkowym lub jabłkowo- truskawkowym. Mają one konsystencję od smarownej do półtwardej, zapach i smak słodko kwaśny charakterystyczny do użytych owoców, można je przechowywać do 6 miesięcy.

- Marmolada, jest najczęściej spożywanym przetworem owocowym. Produkcja marmolady polega na gotowaniu przecierów owocowych z dodatkiem cukru i ewentualnym z dodatkiem syropu ziemniaczanego, kwasków spożywczych lub substancji żelujących.

Marmolada powinna mieć smak słodko-kwaśny, bez obcych zapachów i posmaków, a zapach i barwa powinna być stosowna do użytych owoców. Marmoladę powinno się przechowywać w temperaturze 2-15 stopni i może być przechowywana do 10 miesięcy zapakowana hermetycznie. Zimą może być przechowywana do 4 miesięcy, a latem do 2.

- Dżemy i konfitury są podobnymi przetworami do marmolady. Są delikatniejsze i różnią się głównie konsystencją. Do ich produkcji stosuje się głównie truskawki, agrest, czarną porzeczkę, śliwki, czy morele.

Dżemy gotuje się z całych owoców lub z pulp bez części niejadalnych, z dodatkiem cukru i środków konserwujących - do momentu uzyskania produktu o zawartości ekstraktu 62%.

Następnie pasteryzuje się je. W czasie gotowania owoców pektyny ulegają rozkładowi, a konfitura przyjmuje konsystencję półpłynną.
Takie dżemy, hermetycznie zapakowane można przechowywać do 12 miesięcy, niehermetycznie - do 4 miesięcy.

- Płatki róży w cukrze - produkuje się je przez roztarcie płatków róży fałdzistolistnej z cukrem i z niewielkim dodatkiem kwasku cytrynowego. Dodatek cukru ma na celu utrwalenie produktu, a dodatek kwasku pozwala na zachowanie pięknego koloru.

Płatki róży w cukrze mają intensywny, charakterystyczny zapach i smak, a ekstrakt powinien wynosić 70%. Należy je przechowywać w temp. 5-15 stopni do 8 miesięcy.

- Owoce suszone to produkty otrzymane z całych lub pokrojonych, obranych owoców. Wysuszone w celu odparowania wody. Powinny być przechowywane w papierowych workach, w suchych i przewiewnych pomieszczeniach bez obcych zapachów, w temperaturze 2-20 stopni do 7 miesięcy.

Przetworów owocowych można by wymienić znacznie więcej, natomiast chciałabym przybliżyć Wam te najpopularniejsze.

Wypróbuj przepis na smakowity mus gruszkowy!