Jak przyrządzić fasolę szparagową?

W sezonie letnim chętnie zajadamy się świeżą fasolką szparagową. Jak ją ugotować, by nie była twarda i łykowata? W naszym artykule znajdziecie cenne wskazówki i porady, jak przyrządzić to warzywo!

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Jak przyrządzić fasolę szparagową?
fot. Fotolia
Ogólnie o fasolce

To bardzo zdrowe warzywo - zawiera witaminy A, C, K oraz te z grupy B, a także następujące minerały: potas, magnez i żelazo. Szparagówka jest niskokaloryczna, w 100 gramach tego warzywa znajduje się od 17 do 30 kalorii (mogą ją zatem jeść osoby, które są na diecie). Fasola ma niski indeks glikemiczny, więc idealnie sprawdzi się w diecie osób chorych na cukrzycę.

Regularne spożywanie fasolki szparagowej pomoże obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi i tym samym zapobiec zawałowi serca oraz miażdżycy. Warzywo to wzmocni także system odpornościowy organizmu.

Powinniśmy zatem jeść fasolkę szparagową tak często, jak to możliwe. Macie problem z przyrządzeniem tego warzywa? Skorzystajcie z naszych porad, jak ją ugotować, by była smaczna!

fasolka szparagowa

Zdjęcie: Fotolia

Jak gotować fasolę?

To, jak długo trzeba gotować fasolkę szparagową, zależy tak naprawdę od tego, jakim gatunkiem dysponujemy i w jakim jest stadium wzrostu.

Warto w trakcie gotowania sprawdzać, czy gotowana przez nas fasola jest już dobra. Musi być krucha i lekko miękka, krótkie gotowanie spowoduje, że stanie się twarda, natomiast długie sprawi, że fasolka nam się rozgotuje.

Pokażemy Wam teraz kilka sposobów na przygotowanie smacznej fasolki.

SPOSÓB I

Fasolkę umyj, a następnie obierz (usuń końcówki) i jeśli jest taka potrzeba także łyko (czasami jest bardzo twarde i nawet długie gotowanie nic tu nie pomoże, więc najlepiej jest się go pozbyć). Na koniec wypłucz szparagówkę w zimnej wodzie.

Następnie wrzuć warzywa do garnka i zalej zimną wodą. Kiedy całość się zagotuje, przykryj naczynie i gotuj przez około 5-20 minut. Warto pamiętać, że młoda fasolka gotuje się dużo szybciej niż starsza. Cienka i młoda szparagówka potrzebuje nawet 2 minut, by być smaczną i kruchą.

SPOSÓB II
 
Tak jak poprzednio fasolkę umyj i obierz. Nalej wody do garnka, osól ją i zaczekaj aż się zagotuje. Dopiero teraz wrzuć szparagówkę i gotuj przez około 5 minut (straszą fasolkę należy gotować nieco dłużej). Następnie, kiedy szparagówka będzie już gotowa, przecedź ją przez durszlak. Wrzuć ją następnie do garnka i zalej zimną wodą, by trochę ostygła i nie straciła koloru.

fasola szparagowa

Zdjęcie: Fotolia

SPOSÓB III

Niektórzy radzą, by szparagówkę dzień przed gotowaniem namoczyć w zimnej wodzie, najlepiej zostawić na noc. Dzięki temu ugotuje się bardzo szybko i nie będzie powodowała wzdęć.  Wodę należy wylać i dalej postępować według sposobu II.

 Skoro wiecie, jak ugotować fasolkę, zobaczcie teraz, co pysznego możecie z niej przyrządzić!

Najprostsze i najlepsze danie, czyli fasolka szparagowa z bułką tartą. Wystarczy, że na patelni roztopisz masło, dodasz trochę bułki tartej i poczekasz, aż się zarumieni.

A co powiedzielibyście na fasolkę szparagową zawijaną w szynce? W sosie miodowo-musztardowym smakuje naprawdę wyśmienicie. Najlepiej użyć szynki szwarcwaldzkiej - wtedy potrawa będzie najlepsza.

sałatka z fasolką

Z kolei sałatka z fasolą szparagową i sosem czosnkowym to danie sycące, pożywne, a przede wszystkim pyszne - z pewnością nikt mu się nie oprze. Fasolka doskonale komponuje się z papryką, cebulą i sałatą karbowaną.

Zupa z fasoli szparagowej jest aromatyczna i smaczna, to doskonała propozycja obiadowa na lato. Warto go wypróbować i rozkoszować się smakiem szparagówki w zupie.

Jak widać z fasoli szparagowej można przygotować wiele wspaniałych dań. Wyśmienicie smakuje w najprostszej postaci, czyli z zasmażką z masła i bułki tartej, jak i w bardziej skomplikowanych potrawach. A Wy jak przygotowujecie fasolkę szparagową? Może macie swoje ulubione przepisy? Podzielcie się z nami swoimi pomysłami!


Zobacz także: 5 odmian fasoli - jak je gotować? >>>