Jak sobie radzić z przejedzeniem?

  • 1

Ile to już razy podczas ważnych domowych uroczystości zdarzyło wam się przejeść? Na stole jest tyle pyszności, że żal ich wszystkich nie spróbować. Tylko jak później adzić sobie z boleściami brzucha?

         
ocena: 4/5 głosów: 4
Jak sobie radzić z przejedzeniem?
fot. Fotolia

Ileż to razy podczas uroczystości rodzinnych, czy świąt zdarzyło się nam przejeść? Widzimy dużo, więc jemy dużo, a potem boli nas brzuch i nie chcemy się nigdzie ruszać. Co zrobić, aby pokonać ból po przejedzeniu? Jest na to wiele domowych sposobów. Warto pamiętać o nich podczas świąt czy rodzinnych spotkań.

Na sam początek najważniejsza zasada. Przed uroczystą kolacją lub spotkaniem wypijmy dwie szklanki letniej, gazowanej wody. Dzięki temu już przed kolacją będziemy w jakimś stopniu nasyceni, przez co po jedzenie będziemy sięgać rzadziej.

Co dalej? Jeśli już się przejedliśmy, warto pomyśleć o wyjściu na spacer - ruch dobrze nam zrobi, a co najważniejsze, pozwoli na szybsze strawienie jedzenia.

Aby pobudzić nasze soki żołądkowe do szybszego trawienia warto jest wypić kubek czarnej herbaty bez żadnych dodatków (cukier czy cytryna). Ułatwi to trawienie tłustych pokarmów.

Kompot z suszu poprawia pracę jelit i łagodzi ból brzucha. Jeśli wiemy jak przygotować go na wigilijną wieczerzę, warto skorzystać z tego przepisu nie tylko „od święta”. W większości sklepów o każdej porze roku znajdziemy niezbędne składniki.
Na dolegliwości trawienne pomoże także napar z majeranku. Wystarczy trzy łyżeczki przyprawy zalać szklanką wrzącej wody.

Dobrym sposobem - ale nie dla wszystkich - jest kieliszek wódki ze szczyptą pieprzu. Pomoże nam przetrawić jedzenie i złagodzi boleści. Pamiętajmy, aby nie przesadzać i jeśli kieliszek nie pomoże nie bierzmy drugiego.

Jeśli lubimy herbatkę z mięty, zaparzmy sobie ją przed kolacją. Tak jak szklanka gazowanej wody, tak i mięta zahamuje nasz apetyt. Pomaga też na strawienie tego, co już zjedliśmy.

To tylko niektóre sposoby radzenia sobie z poczuciem przepełnionego żołądka. Warto o nich pamiętać w kryzysowych sytuacjach, choć oczywiście najlepiej nie dopuszczać do przejadania się.