Jak uniknąć kaca?

  • 3

Choć porad pod tytułem "sposób na kaca" jest dużo tak naprawdę przypominamy sobie o nich w noworoczny poranek - warto wyedukować się jeszcze przed Sylwestrem!

         
ocena: 4/5 głosów: 5
Jak uniknąć kaca?
Oto kilka zasad, których przestrzeganie powinno ochronić cię przed syndromem dnia następnego, czyli popularnym kacem. Rady przed Sylwestrem cenne jak złoto! Tylko po powrocie do domu nie mów, że już więcej nie tkniesz alkoholu, że to ostatni raz - i tak wiesz że to nieprawda, więc po co dodatkowo obarczać się poczuciem winy? Zresztą są ciekawsze pomysły na noworoczne postanowienia...


1. Nie pij na pusty żołądek

Bardzo ważna zasada - przed wyjściem na imprezę nie warto się głodzić - pijąc na pusty żołądek o wiele łatwiej się upijamy. O szczupłą sylwetkę lepiej zatroszczyć się wcześniej zamiast oszczędzać na kaloriach w ten jeden dzień. Możemy sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc.
W trakcie imprezy także warto sięgać po przekąski - unikając jednak słodyczy, które mogą spowodować mdłości

2. Pamiętaj o piciu wody

Między kolejnymi drinkami czy lampkami wina warto wypić szklankę wody. To sprawi, że poczujesz się pełniej, a w rezultacie zmieścisz mniej alkoholu.

3. Staraj się nie mieszać alkoholi

Przychodząc na bal z partnerem dobrze by było gdybyś to również z nim opuściła imprezę. Podobne zasady savoir vivre'u obowiązują w kwestii alkoholu - staraj się pozostać wierna wybranemu trunkowi. Jesli wybierzesz wino - nie sięgaj po piwo czy wódkę.

4. Unikaj napojów gazowanych


Napoje gazowane z racji obecności dwutlenku węgla przyspieszają wchłanianie alkoholu.

5. Nie narzucaj zbyt szybkiego tempa


Jeśli będziesz pić maksymalnie 1 drinka w ciągu godziny - ryzyko kaca będzie dużo mniejsze, a organizm będzie miał czas na spalenie alkoholu. Podobnie z piwem - jedno na 1-2 godziny.

6. Przed snem nie bierz leków przeciwbólowych


Zażywanie leków przeciwbólowych po imprezie na sen, czyli "profilaktycznie" może tylko uszkodzić wątrobę. Lepiej sięgnąć po szklankę wody niegazowanej, ewentualnie witaminę B.


A kiedy rady nie pomogą, bo silnej woli brak...


1. Postaw na sen

Po mocno zakrapianej imprezie pozwól swojemu organizmowi się zregenerować - daj mu czas. Sen jest na to najlepszym lekarstwem.

2. Pij, pij i jeszcze raz pij - tym razem bez procentów

Pij dużo wody i soków owocowych. Dobry będzie też barszczyk czy rosół - nie daj sie zwieść recepcie, że "klina klinem..."

3. Unikaj kawy


Staraj się unikać napojów zawierających kofeinę - organizm szybciej się odwadnia a to jedna z głównych przyczyn uczucia kaca.

4. Weź prysznic

Na zmianę polewaj się ciepłą i zimną wodą - to powinno cię obudzić i sprawić że poczujesz się rześko - nawet jeśli zanim wstaniesz z łóżka będzie już wieczór...

5. Jogurt, kefir, a może maślanka?

Wiele osób twierdzi, że na kaca pomoże sok z kiszonych ogórków, kapusty, kefur albo jogurt naturalny. Pomyśl o tym przed zabawą - czasem warto mieć coś takiego w lodówce.


A kiedy już uznasz, że możesz wyjść dalej niż sąsiedni pokój czy łazienka - załóż buty, kurtkę i wyjdź na spacer! Świeże powietrze i odrobina wysiłku to coś, czego teraz najbardziej ci trzeba!!