Jak upiec idealne ciasto?

  • 1

Przed nami gorący okres świątecznych wypieków. Zapewne każdemu przyda się garść porad i podpowiedzi jak upiec ciasto drożdżowe, biszkoptowe czy kruche. jakich proporcji używać i trików. Zapraszam do zapoznania się z artykułem.

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Jak upiec idealne ciasto?
fot. Fotolia
Rzeczy pomocne przy domowych wypiekach

Warto zaopatrzyć się w stolnicę, taką z prawdziwego zdarzenia. Ostatnio modne są także silikonowe podkładki. Poza stolnica przyda się porządny wałek do ciasta marmurowy lub tradycyjny drewniany. Ostatnio są modne także wałki za pomocą których zrobimy od razu ozdobne wzorki na kruchym cieście. Nadają bardzo ciekawy efekt. Przyda się też mikser, sitko do przesiewania mąki, kilka misek i miseczek oraz foremki do wykrawania ciastek. Warto mieć w domu podstawowy zestaw blach czyli keksówkę (długą, wąską blachę), tortownicę i tradycyjną blachę prostokątną lub kwadratową.

1. BISZKOPT
W biszkopcie stosuje się proporcje 1 jajko na 30 g cukru i 35 g mąki. Jeśli chcemy by nasz biszkopt był puszysty należy przesiać mąkę z proszkiem. Jeżeli pieczemy kakaowy biszkopt to kakao również przesiewamy razem z pozostałymi składnikami. Należy dokładnie ubić białka i delikatnie wmieszać je w masę. Po nałożeniu ciasta do blachy (w tortownicy nie smarujemy tłuszczem boków, tylko samo dno) od razu wstawiamy je do nagrzanego piekarnika. Po wyjęciu z piekarnika upuszcza się biszkopt w tortownicy z małej wysokości na blat kuchenny dzięki czemu jego powierzchnia będzie idealnie równa. Kroimy biszkopt dopiero po całkowitym ostygnięciu.

2. DROŻDŻOWE
Należy używać wyłącznie świeżych drożdży (można włożyć je do miski z wodą - świeże drożdże wypłyną). Ciasto drożdżowe dłużej zachowa wilgotność jeśli do jego wyrabiania doda się kilka łyżek twarogu. Miskę z ciastem należy przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia, pilnując by nie było tam przeciągów. Składniki do wyrabiania ciasta wcześniej wyjmujemy z lodówki, aby osiągnęły temperaturę pokojową. Jeśli dodajemy do niego bakalie należy je oprószyć mąką. Ciasto drożdżowe po wyrośnięciu smarujemy roztrzepanym jajkiem i można posypać je kruszonką.

3. KRUCHE
Do zgniatania kruchego ciasta używa się zimnego tłuszczu i szybko zagniata ciasto. Blachy do pieczenia nie trzeba już natłuszczać, ponieważ ciasto samo w sobie zawiera dużą ilość tłuszczu i bez problemu wyjdzie w blachy. Mąkę i proszek przesiewamy przez sitko. Przy dekorowaniu cukrem kryształem należy pamiętać by ciasteczka kruche posypać cukrem od razu po wyjęciu z piekarnika. Przy pieczeniu tart z owocami, można zastosować trik, który zapobiegnie wsiąkaniu soków w ciasto. Mianowicie ciasto smaruje się białkiem i oprósza mąką i dopiero wykłada na niego owoce. Kruche placki można upiec wcześniej i przełożyć kremem po 2-3 dniach. Można dodać 1-2 łyżki miodu naturalnego by uzyskać piękny, złoty kolor.

Podczas pieczenia ciast należy unikać otwierania piekarnika, zwłaszcza biszkopt i sernik tego nie lubi. Jeśli góra ciasta szybko się rumieni, należy przykryć ją papierem do pieczenia lub folią aluminiową i dopiec ciasto. Jeśli wypieki polejemy polewą to dłużej zachowają świeżość. Ale pamiętajmy by takich wypieków nie trzymać w lodówce bo polewa zmatowieje. Najłatwiejsza polewę uzyskamy roztapiając czekoladę w kąpieli wodnej. Można zrobić też lukier. Do nasączania ciast nadają się alkohole, można użyć soku, lub mocnej herbaty. Najpewniejszym sposobem sprawdzania czy ciasto jest gotowe, jest metoda suchego patyczka.

Zobacz przepisy na ciasta >>>