Jak wybrać dobrego szampana?

Nie każde wino musujące to szampan. Jeśli chcesz kupić prawdziwego szampana na Sylwestra zwróć uwagę m.in. na cenę.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Jak wybrać dobrego szampana?
fot. Adobe stock
Chcąc kupić prawdziwego szampana musimy się liczyć z wydatkiem minimum 100 zł. To, co możemy kupić już za kilka złotych to nic innego tylko zwykłe wino owocowe nasycone dwutlenkiem węgla. W rzeczywistości jednak z prawdziwym szampanem nie ma nic wspólnego.

W Polsce nie produkuje się win musujących z gron winogronowych. Kupując wino musujące warto więc zwrócić uwagę na kolor banderoli - jeśli jest niebieska to znaczy, że wyprodukowano je i rozlano za granicą - jeśli zielona - trunek został rozlany dopiero w Polsce lub tez jest produkcji rodzimej.

Kupując szampana w sklepie warto zwrócić uwagę czy nie stał tam zbyt długo - może się okazać, że z racji ceny nie miał wzięcia i stoi na półce dobrych kilka lat. Ważne jest miejsce jego przechowywania - jeśli półka na której stoi szampan wystawiona jest na działanie słońca - lepiej go nie kupować.

Dobrze jest po szampana udać się do specjalistycznego sklepu zamiast wybierać supermarket - zależy nam w końcu na jakości.

Dobry szampan wlany do kieliszka będzie klarowny ze śnieżnobiałą pianą, może mieć odcień słomkowy, cytrynowy, żółty czy nawe zielonkawy. Jeśli po rozlaniu do kieliszków napój jest mętny lub ma zapach stęchlizny to znak, że nie nadaje się do spożycia - prawdopodobnie warunki w jakich był transportowany i przechowywany pozostawiają wiele do życzenia i nie należy go pić.