Jak wydrylować wiśnie?

Macie ochotę przyrządzić danie z wiśni! Dziś zdradzimy Wam kilka sposobów na wydrylowanie tych owoców.

         
ocena: 3/5 głosów: 4
Jak wydrylować wiśnie?
fot. Fotolia

Wiśnie a czereśnie - różnice


Wiśnia należy do rodziny różowatych. Z tego samego gatunku wywodzi się czereśnia, dlatego nietrudno je pomylić. W jaki więc sposób odróżnić wiśnię od czereśni?

Możemy śmiało powiedzieć o trzech podstawowych różnicach, które dotyczą kolejno: koloru, smaku oraz wielkości. Wiśnie są ciemniejsze, kwaśniejsze oraz odrobinę mniejsze od czereśni - warto o tym pamiętać, zwłaszcza kiedy nie będziemy przekonani, z którymi owocami mamy do czynienia.

Dzięki swojemu wyjątkowemu smakowi, wiśnie są często wykorzystywane do przygotowywania konfitur, dżemów i nalewek. Idealnie też nadają się do kandyzowania i jako element kontrastujący ze słodkim smakiem ciast.

wiśnie czereśnie

Problemy techniczne

Najbardziej kłopotliwą kwestią dotyczącą wiśni są ich pestki. Jeżeli posiadamy profesjonalną drylownicę, to nie mamy się czym przejmować. Problem zaczyna się, kiedy chcemy przygotować wspaniałą konfiturę i z niechęcią zdajemy sobie sprawę, że wszystkie wiśnie trzeba będzie wydrylować nożem. Są na to jednak lepsze sposoby. Dowiedzcie się jakie.

Jest jedna główna zasada dotycząca wszystkich zaprezentowanych "technik" - drylowanie zaczynamy od miejsca, z którego wyrastał ogonek. Nie należy się też przejmować początkowymi problemami. Z czasem nabiera się wprawy. 

1. Najlepszy sposób nie brudzący kuchni, ani wszystkiego wokół. Żeby pestki nie latały po całym domu, dryluj wiśnie kładąc je na ustniku od szklanej butelki (oczywiście tak, żeby nie wpadły do środka). Następnie przekuwaj je pałeczkami do sushi (płaską stroną) albo za pomocą słomki, przepychając pestkę z góry w stronę spodu butelki. Pestka przejdzie przez całą wiśnię i trafi do butelki.
 
2. Można usunąć pestkę również bez butelki i nie przekuwając całej wiśni. Wystarczy uzbroić się we wsuwkę do włosów (lekko rozsuniętą), pęsetę, spinacz albo widelec do fondue. Chodzi o to, aby włożyć szerszą końcówkę do środka wiśni, pokręcić odrobinę chwytając pestkę i wyjąć ją. Ten sposób pozostawi resztę wiśni w nienaruszonym stanie.

3. Jeśli żaden z poprzednich pomysłów nie przypadł Wam do gustu, możecie spróbować tego sposobu. Weźcie małą, metalową końcówkę do dekorowania ciasta i połóżcie ją na stole szerszą częścią. Następnie nabijcie na nią wiśnię i przepychajcie, aż pestka wyjdzie drugą stroną.

Smakowite różności z wiśni

Jeżeli macie ochotę na coś orzeźwiająco chłodzącego, spróbujcie koniecznie przepisu Mniam1 na semifreddo wiśniowe. Łatwe w przygotowaniu pół lody posmakują każdemu. Zastanawiacie się czemu tak się nazywają? Mniam1 wszystko Wam wyjaśni.

Najczęściej z wiśni przygotowywane są weki. Jeżeli szukacie naprawdę apetycznego przepisu, koniecznie spróbujcie dżemu z całymi owocami zaproponowanego przez anemon.

Nikt nie zaprzeczy, że zwieńczeniem każdego przyjęcia jest wyśmienite ciasto. Obok wiśniowego torciku z cappucino jaga85 nie da się przejść obojętnie!

Semifreddo wiśniowe Wiśniowy dżem z całymi owocami Wiśniowy torcik z cappuccino

Na koniec

- pamiętaj, aby nie popijać wiśni żadnymi płynami, w szczególności mlekiem lub wodą, bo może to doprowadzić do nieprzyjemnych, żołądkowych problemów.
- pamiętaj, aby nie jeść wiśni bezpośrednio przed mięsnym posiłkiem. Może zwiększą apetyt, ale utrudnią wchłanianie się cennego białka zawartego w mięsie.

Dowiedz się czy karmiąc piersią możesz jeść wiśnie >>>

Zdjęcia: Fotolia