Jak zrobić dżem z wiśni?

  • 5

Dżem z wiśni musi znaleźć się w Twojej spiżarce! Wciąż szukasz idealnego przepisu na wiśniowy dżem? Tutaj go znajdziesz! Oto jak krok po kroku zrobić dżem z wiśni - wcale nie potrzebujesz cukru żelującego!

         
ocena: 5/5 głosów: 4
Jak zrobić dżem z wiśni?
fot. Adobe

Zalety wiśni


Wiśnie to pyszne, kwaskowe owoce, które mają szereg właściwości korzystnie wpływających na nasze zdrowie i samopoczucie. Te ciemnoczerwone owoce są doskonałym lekiem wspomagającym układ moczowy, neutralizują objawy cukrzycy, a także sprzyjają odchudzaniu!

Wiśnie świetnie nadają się do tego, by zrobić z nich przetwory, którymi będziemy się cieszyć w czasie mroźnej zimy! Kompoty, dżemy, marmolady, nalewki czy soki - to je wykorzystujemy do ciast, babeczek, naleśników, deserów na zimno, a nawet do dań głównych!

Dżem z wiśni - przygotowanie


Dżem z tych owoców jest niezwykle lubiany i wszechstronnie wykorzystywany w kulinariach. Jak zabrać się za jego przygotowanie? Zobaczcie sami!

KROK 1:
Prace nad dżemem zacząć należy od dokładnego umycia wiśni. Bardzo ważne jest by wybrać z nich te, które są nadpsute i uszkodzone - mogą popsuć smak naszego przetworu, a nawet sprawić, że pojawi się na nim pleśń!

KROK 2:
Kolejnym, najbardziej pracochłonnym etapem by uzyskać wymarzonym dżem jest drylowanie wiśni z pestek. Możecie zrobić to ręcznie lub użyć powszechnie dostępnych drylownic, które znacznie przyspieszają ten proces i oszczędzą Wam zabarwionych rąk i paznokci!

KROK 3:
Kiedy wszystkie wiśnie pozbawione są już pestek, przełóżcie je do dużego rondla, utłuczcie za pomocą tłuczka do ziemniaków, dodajcie sok z cytryny oraz cukier (na 1 kg wiśni dodajemy najczęściej 300-500 gramów cukru) i gotujcie przez 10-15 minut - do momentu, aż cały cukier się rozpuści.

KROK 4:
Następnie należy zwiększyć ogień, by cukier mógł odpowiednio „zagęścić” owoce. Masę owocową gotujcie przez ok. 5 minut i jeszcze gorącą przekładajcie do umytych oraz wyparzonych słoików. Zakręćcie ich zawartość i postawcie dnem do góry na około 3 minuty. Odstawcie do wystygnięcia.

Gotowe przetwory przechowujcie w chłodnym i zaciemnionym miejscu, a zimą cieszcie się ich doskonałym smakiem!

Sprawdzone przepisy na dżem z wiśni