Receptur na nalewki wiśniowe jest tyle, ilu smakoszy, którzy ją robią. Wiśnie należą do grupy owoców najczęściej wykorzystywanych na nalewki. Nic w tym nadzwyczajnego, walory smakowe alkoholu z tych owoców są niezastąpione!
Nieprzeciętny smak owego trunku sprawia, że coraz częściej leżakuje on w naszych spiżarniach. Jak zabrać się za jego przygotowanie, by cieszyć się jego smakiem przez cały rok? Odpowiedzi szukajcie wśród naszych porad!
Nalewka z wiśni: składniki
- 1 kg soczystych wiśni
- 1 litr spirytusu
- 500-600 ml przegotowanej wody
- 50 dag cukru
Nalewka z wiśni: krok po kroku
KROK 1:
Najpierw trzeba uzyskać sok z wiśni. Dojrzałe, umyte i wydrylowane owoce zasyp cukrem. Zalej częścią alkoholu z wodą (pół litra spirytusu + 1,5 szklanki wody), przykryj i odstaw w ciepłe miejsce na 2 miesiące. Połączone produkty mieszaj od czasu do czasu, by mocny spirytus nasączył wszystkie owoce.
KROK 2:
Po upływie 2 miesięcy zlej sok do zakręcanego pojemnika, a wiśnie ponownie zalej pozostałym spirytusem i przegotowaną wodą.
KROK 3:
Kiedy miną 3-4 dni odsącz z wiśni alkohol i wymieszaj go z odstawionym wcześniej sokiem. Uzyskaną nalewkę przelej do butelek i odłóż na półroczne leżakowanie.
Użyte do przygotowania nalewki owoce możesz śmiało wykorzystać do ciast, deserów albo zrobić z nich smaczny dżem z wiśni. Odpowiednio zakonserwowany przetrzyma w słoiczku całą zimę! Prawda, że nic w tym trudnego?
Domowe nalewki - sprawdzone przepisy
Zamierzasz spożytkować owoce na zrobienie wyrazistego trunku? Koniecznie zapoznaj się z tymi przepisami:
pietroocha
marcinka