Jak zorganizować przyjęcie bufetowe

Chcecie, aby Wasze przyjęcie było niezapomniane? Zastanawiacie się jak nakryć stół i jakie potrawy przygotować? Ten artykuł pomoże zorganizować Wam przyjęcie marzeń!

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Jak zorganizować przyjęcie bufetowe
Po pierwsze - stół

Zacznijmy od nakrycia bufetu. Z racji faktu, że stół bufetowy jest na środku zajęty przez półmiski z potrawami dekoracje nie muszą być bogate. Kwiaty w wazonie czy modne ostatnio świece można swobodnie postawić na stole. Pamiętać należy, że świece muszą mieć profitki, aby nie kapały na potrawy. Po położeniu obrusa układamy talerze w grupkach w kilku miejscach stołu. Przy talerzach dużych kładziemy sztućce stołowe, przy deserowych deserowe. Wspólną cechą sztućców jest ich ułożenie. Muszą leżeć bokiem, lub na płasko. Noże i widelce powinny być umieszczone parami. Serwetki umieszczamy również po kilka egzemplarzy w 3-5 miejscach stołu. Tworząc zastawę pamiętajmy, by każdej osobie przydzielić sąsiedztwo, które nie będzie niechcianym partnerem z obowiązku, ale będzie mogła spędzić czas na długiej interesującej rozmowie.

Ułożenie zastawy szklanej

Talerze z pieczywem są bardzo ważnym elementem, który musi znaleźć się w składzie nakrycia bufetu. W przynajmniej dwu miejscach umieszczamy je, w sąsiedztwie talerzy z masłem urobionym w kuleczki. Nie należy zapominać również o solniczkach.

Potraw może być mało i mogą być serwowane stopniowo w niewielkich ilościach, ale będą zapewne 3 zimne dania, które można ładnie udekorować jeszcze przed przybyciem gości.

Jedne koło drugich ustawiamy szklanki na wodę czy piwo. Jeśli mamy w planach podawać jakiś alkohol musimy zadbać o kieliszki i kafarki. Zastępować mogą je tacki na butelki. Przy wszystkich elementach szklanej zastawy należy pamiętać o ilości osób, która powinna być z góry ustalona.

Gorące potrawy i prawidłowe ułożenie półmisków

W skład przyjęcia bufetowego musi wejść potrawa gorąca. Taka, która nie zepsuje się przebywając w cieple przez dłuższy czas. Może to być np.: bigos, flaki, risotto czy inne potrawy z ryżem, parówki czy kulki z mięsa. Gdy podajemy takie dania jak bigos czy flaki warto zadbać o drugą potrawę nieco bardziej neutralną. Potrawy nie musza być wyszukane i ekstrawaganckie. Istnieje możliwość, że nie każdy z gości odważy się ich spróbować. Należy pamiętać o preferencjach smakowych gości. Dana ciepłe podajemy, po zjedzeniu dań zimnych.

Półmiski o dużej aparycji położone ukośnie wyglądają źle. Lepiej stawiać je wzdłuż lub w poprzek stołu, przy czym powinniśmy ustawiać je równomiernie. Czyli duże półmiski powinny znajdować się w swoim sąsiedztwie. Bardzo dobrym zabiegiem jest umieszczenie zamiast jednego dużego półmiska dwóch mniejszych z zimnym mięsem i dwóch salaterek z sałatą jarzynową z dodatkiem dwóch sosjerek. Pamiętać należy, że przy zastawianiu stołu najpierw kładziemy półmiski duże, a następnie dokładamy kolejno mniejsze.

Obsługa bufetu

Przy obsłudze bufetu trzeba zwracać uwagę na to, aby naczynia były zbierane do umycia na bieżąco jednocześnie dbając o to by dostawiane były czyste szklanki i kieliszki. Ciągle brudzące się sztućce również są problemem, który trzeba rozwiązać. O ile pani domu uprzejmie poprosi, aby każdy z gości pilnował swojego nakrycia. Z doświadczenia wiadome jest jednak, że odbija się to na komforcie gości, gdy muszą nieustannie szukać swoich sztućców czy kieliszków i nie mogą oderwać się od stołu.

Deser powinien być podany po uprzątnięciu ze stołu wcześniejszych resztek potraw, aby nie degustował. Po deserze goście przechodzą do gabinetu czy salonu na czarną kawę. Można do niej podać czekoladki, którymi mogłyby zainteresować się kobiety.