Jak zrobić kutię?

  • 1

Kutia to tradycyjna ukraińska, litewska i białoruska potrawa. Popularna była również w polskiej kuchni kresowej. Smakołyk ten, wchodzi w skład 12 wigilijnych potraw. Nie masz jeszcze sprawdzonej receptury na słodki, wigilijny deser? Powiemy Ci jak zabrać się za przygotowanie wyrazistej kutii. Zapraszamy!

         
ocena: 4/5 głosów: 4
Jak zrobić kutię?

Serwuje się go głównie w okresie świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego roku. Przysmak ten symbolizuje dostatek i pomyślność. Doskonale wpasowuje się w serwowane dania, a podana na końcu jest fantastycznym deserowym akcentem. Zadbajmy by wszyscy zasiadający do stołu zapamiętali jej smak na cały nadchodzący rok.

Według zwyczaju, potrawę tę przygotowuje się z obtłuczonej pszenicy, ziaren maku, miodu i różnorakich bakalii: rodzynek, orzechów, migdałów, suszonych moreli, kandyzowanej skórki pomarańczy, śliwek lub żurawiny.

Mak należy zemleć przez grube sito maszynki, uprzednio go sparzając. Wspomnianą pszenice również należy poddać odpowiedniej obróbce, ponieważ jej ziarna posiadają twardą łupinę, której chcemy się pozbyć, należy zalać ją na noc wrzątkiem. Do kutii z oryginalnego przepisu, wykorzystuje się  mleczko z mielonego maku, dziś w tym celu stosujemy zwykłe mleko lub słodką śmietankę. Do podgrzanego lekko miodu dodajemy wszystkie składniki, tworząc mieszankę idealną! Aromat słodyczy unoszący się podczas jej przygotowania przypadnie do gustu wszystkim domownikom!

Bożonarodzeniowy przysmak

Na wigilijny stół polecamy Wam kutię według przepisu anemon, smakołyk ten pełen jest wspaniałych bakalii, pachnącego miodu i wanilii. Tradycyjną kutię zaserwowała również misia14, potrawa ta wymaga więcej pracy ale zapewniamy, że po jej spróbowaniu nikt nie będzie żałował poświęconego na jej przygotowanie czasu. Zapoznajcie się koniecznie z recepturą na kutię wykonaną przez Babciagramolka, przygotowanie jej jest proste i szybkie.

Kutia na bogato z rumemKutia
 
Regionalna potrawa gości również u gosi79z, receptura na jej kutie pełna jest orzechów, rodzynek i migdałów. Kutia na bogato z rumem dodana przez Sathi jest oryginalna i godna polecenia. Zainspirujcie się także świąteczną kutią przygotowaną przez Irenę Jarocką, dodatek w postaci smażonej skórki pomarańczowej sprawi, że w domu zapanuje cytrusowy, egzotyczny zapach.

Kutia - jak ją zrobić?

A jakie przepisy na ten przysmak,kryją się w Waszych zbiorach? Niech ujrzą one światło dzienne! Pamiętajcie o zbieraniu wirtualni wymienianych na nagrody. Zapraszamy!