Kurczak pod solną skorupką
Doskonały, bardzo kruchy i soczysty i wcale nie za słony: całego kurczaka (ok. 1,5 kg) umyj, osusz, oprósz mielonym pieprzem. Cytrynę wyszoruj, osusz, pokrój w ćwiartki, włóż do środka kurczaka razem z 2 gałązkami tymianku. Gruboziarnistą sól (ok. 2 kg) wymieszaj z niewielką ilością wody na gęstą papkę. Wyłóż nią dno i boki żaroodpornego naczynia, włóż kurczaka, po czym posmaruj jego wierzch solną masą. Piecz 90 min w temp. 180 st.
Kurczak pod ciastem francuskim
To sprytny sposób na wykorzystanie skrawków mięsa po pokrojeniu kurczaka. Surowe kawałki piersi lub udek (w sumie ok. 1,2 kg) zrumień na oleju z łyżką masła. Dodaj posiekaną cebulę z ząbkiem czosnku, smaż, mieszając, 5 minut. Dodaj 1/2 kg pokrojonych na ćwiartki jabłek. Oprósz solą, pieprzem, tymiankiem i rozmarynem. Wlej nieco bulionu warzywnego, duś, aż mięso zmięknie, a płyn odparuje. Formę żaroodporną wysmaruj masłem, dno i boki wyłóż rozmrożonym ciastem francuskim. Nałóż nadzienie. Przykryj resztą ciasta. Piecz 30 min (180 st.).
Sposoby na chrupiącego, soczystego kurczaka z pieca
1. Kurczaka, zresztą tak jak każdy drób, piecz pod przykryciem – mięso wtedy nie wyschnie. Dopiero ok. 15 minut przed końcem pieczenia zdejmij pokrywkę, by zrumieniła się skórka.
2. Na początku piecz w temp. 200 st. Gdy kurczak lekko się zrumieni, dopiecz w temperaturze do 180 st. Wtedy mięso będzie z zewnątrz chrupiące, a w środku soczyste.
3. Podczas pieczenia polewaj mięso najpierw wodą, a potem powstałym sosem. Dzięki temu zachowa soczystość.
4. Ok. 5 min przed końcem pieczenia odlej sos i posmaruj skórkę kurczaka masłem. Zapiekaj w 200 st. – skórka będzie rumiana i chrupiąca.
5. Kurczak jest już upieczony, gdy wypływające z niego soki są przezroczyste. Jeśli sok jest mętny i różowawy, wstaw mięso z powrotem do pieca.
6. Po wyjęciu z piekarnika odstaw tuszkę na 10 minut, a dopiero potem pokrój na porcje. Wtedy soki równo się rozłożą i nie wypłyną podczas krojenia.
Polecamy przepis na pieczone udka z kurczaka >>
Jak faszerować kurczaka?
1. Zanim zaczniesz faszerować kurczaka, natrzyj mięso ulubionymi przyprawami i ziołami, np. pieprzem, chili, imbirem, czosnkiem, tymiankiem, rozmarynem, majerankiem. Mięso nie będzie wtedy mdłe. Przyprawy możesz wymieszać z olejem – lepiej przywrą do mięsa i nadadzą aromat.
2. Przygotuj farsz – np. owocowy z ryżem, mięsny z wątróbką itp. Składniki najlepiej połączy ze sobą namoczona bułka lub piana z białek. Nie przesadzaj z ilością farszu (nie powinno przekraczać 3/4 objętości nadziewanej przestrzeni). Podczas pieczenia bowiem pęcznieje.
3. Gdy kurczak będzie wypełniony farszem, zepnij otwór w tuszce – dzięki temu nie wydostanie się na zewnątrz podczas pieczenia. Szybko zrobisz to za pomocą zwykłych wykałaczek – wbij je w odstępach ok. 1,5 cm w oba brzegi rozcięcia i ściśnij mocno skórę.
4. Spięty otwór możesz wzmocnić, dodatkowo zszywając go nicią – wtedy nawet pęczniejący farsz nie rozepchnie jego brzegów. Nicią warto też związać udka i skrzydełka, by ładnie przylegały do korpusu. Do zszywania najlepsza jest specjalna nić kuchenna (patrz strona obok).
Zobacz także: Co zrobić z różnych części kurczaka?
Czy potrafisz nafaszerować kurczaka?
Żródło: Pani domu