Jak zrobić kompot?

Kompot powstaje w wyniku gotowania owoców w wodzie. Często dodaje się do niego cukier oraz przyprawy. Czas gotowania jest uzależniony od rodzaju wybranych składników.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Jak zrobić kompot?
fot. Fotolia
Kompot to jeden z napojów, który zna każdy z nas. Bezalkoholowy, mocno owocowy, może być zrobiony praktycznie z każdego rodzaju owoców. Jeśli zatem zastanawiasz się jak zrobić kompot z truskawek, czereśni, śliwek lub wiśni – wystarczy, że poznasz jeden uniwersalny przepis. Dzięki niemu stworzysz każdy kompot!

Jak zrobić kompot z jabłek?

Kompot z jabłek jest najprostszy w przygotowaniu. Dzięki ogólnej dostępności jabłek przez cały rok, możemy go przyrządzić praktycznie w każdej chwili.
  • Do przygotowania kompotu z jabłek będą potrzebne: jabłka, woda, cukier, cynamon, goździki. Opcjonalnie zamiast zwykłego cukru można wykorzystać ten z dodatkiem wanilii.
  • Jabłka należy dokładnie umyć, obrać, pozbawić gniazd nasiennych i pokroić w ósemki.
  • Owoce umieszczamy w garnku, zalewamy wodą i dodajemy przyprawy.
  • Całość stawiamy na małym ogniu i gotujemy około 10-15 minut.
  • Po tym czasie kompot jest gotowy do spożycia. Można go również przelać do słoików i zawekować.
Jak zrobić kompot z suszu?

Kompot z suszu to jedna z tradycyjnych potraw wigilijnych. W jego składzie znajdziemy m.in.: suszone jabłka i gruszki, wędzone śliwki, suszone morele i wiele innych tego typu owoców. Dzięki nim oraz przyprawom, zyskuje on swój charakterystyczny smak i aromat. Mimo tego, że nie korzystamy ze świeżych owoców, proces przygotowywania przebiega dokładnie tak samo. Wystarczy suszone owoce zalać wodą i gotować ok. 20 minut. To wystarczy, by móc się cieszyć tym napojem w trakcie wigilijnej kolacji.

Jak przechowywać kompoty?

Kompoty najlepiej przelewać do sparzonych wcześniej słoików. Wystarczy wlać je do pojemników, póki płyn jest jeszcze gorący. Następnie należy zakręcić bardzo mocno słoik i odwrócić go do góry dnem. Gdy wystygnie, całość odwracamy – wieczko powinno się zassać, wekując napój. Jeśli tak się nie stanie, możemy jeszcze słoiki umieścić w garnku wyłożonym szmatką i je zapasteryzować. Dzięki temu kompoty będą mogły być przechowywane nawet kilka lat.