Jak zrobić zakwas na żurek?

  • 1

Żurek to obowiązkowe danie na wielkanocnym stole. Przysmak ten nie może obyć się bez zakwasu dodającego mu wyrazistego, kwaskowego smaku. Wiesz jak zrobić zakwas na żurek?

         
ocena: 4/5 głosów: 8
Jak zrobić zakwas na żurek?
fot. Fotolia

Żurek i barszcz biały - różnice


Wielkanoc tuż tuż więc czas najwyższy znaleźć sprawdzony przepis na tradycyjną zupę na zakwasie. Na Waszych stołach króluje ona pod postacią barszczu czy żuru? Dostrzegacie między nimi jakieś różnice? Przyjrzyjmy się im bliżej i dowiedzmy co z tym żurem!

Ile gospodyń tyle opinii na temat tradycyjnej wielkanocnej zupy jaką jest żurek i barszcz biały! Jedne z nich twierdzą, że nie ma między nimi różnicy, inne natomiast, że to dwa odrębne dania!  Zakwas zarówno na żur jak i na barszcz przygotowujemy na różnych mąkach. Klasyczny żur jest bardziej wyrazisty, gdyż przygotowywany jest na mące żytniej razowej, a jego odpowiednik – barszcz na mące pszennej.

Zakwas na żurek Zakwas na żurek
Zdjęcia: Fotolia

Kolejną różnicą w potrawach jest ich smak. Barszcz jest z reguły znacznie łagodniejszy w smaku, delikatniejszy i przy tym bardziej kremowy. Żurek zaś ciężki, kwasowy i bardziej klarowny.

Jak ukisić zakwas na żurek?


Gotowe zakwasy na Wielkanocną zupę dostępne są w niemal w każdym sklepie spożywczym. My uważamy jednak, że nie ma nic lepszego od zakwasu zrobionego własnoręcznie! Jego przyrządzenie nie sprawia specjalnych trudności, a przetrzymywanie nie jest kłopotliwe.

Zakwas do żuru przyrządza się ok. 4 – 6 dni wcześniej ( im dłuży czas tym zakwas będzie kwaśniejszy). Pracę zacząć należy od wsypania do wyparzonego słoika mąki, którą zalewa się ciepłą wodą i przyprawia piętką chlebową, czosnkiem, liśćmi laurowymi, pieprzem w ziarnach, zielem angielskim i suszonym majerankiem. Wymieszany i pozbawiony grudek zaczyn, przykrywamy gazą i odstawiamy w ciepłe miejsce obok pieca, kominka lub kaloryfera.

Jak przechowywać zaczyn?


Ukiszony zaczyn wykorzystujemy do zupy, a resztkę, która pozostanie w słoiku chowamy do lodówki. Gdy będziemy ponownie kisić zakwas, nasza pozostałość stanowić będzie jego bazę. Po dodaniu mąki i ciepłej wody znów bowiem zacznie fermentować! Gotowy zaczyn do żurku można przechowywać w lodówce nawet do 2 tygodni!

Przepisy na żurek - wybierz ten najlepszy!


Wielkanocna zupa króluje na naszych stołach już od pokoleń. Jeśli pragniecie poczuć w święta jej doskonały aromat, koniecznie zajrzyjcie do naszego działu z przepisami na wyborne żury. Wśród nich znajdziecie przepis na wyśmienity żur na wędzonce - smakołyk ten sprawi, że potrawie nie będzie w stanie oprzeć się żaden zasiadający do stołu gość!

By świąteczny żur miał wyjątkowy smak, koniecznie przygotujcie wcześniej zakwas na mące razowej pszennej – doskonale wzbogaci potrawę i doda jej kwasowości!

Żurek na zakwasie
Zdjęcie: Fotolia

Święta lada moment, czy Wasze menu zawiera w sobie smakowity i esencjonalny żurek? Koniecznie sprawdźcie nasze receptury i eksperymentujcie z nimi w najróżniejszy sposób. Zapraszamy do udostępniania własnych przepisów opatrzonych zdjęciami!