Zakwas żytni na chleb

  • 1

Spróbuj raz, a nie będziesz chciał innego chleba. Chleb na zakwasie ma niepowtarzalny smak.

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Zakwas żytni na chleb
Na zakwas potrzeba jedynie żytnią, razową mąkę (taką jak na żurek) oraz letnią wodę. I trochę cierpliwości, bo o zakwas trzeba dbać i raz dziennie dokarmiać. Dobrze utrzymany zakwas służy prze lata. Usłyszałem kiedyś od piekarza, że w jego rodzinie zakwas ma ponad 100 lat!

Zacząć trzeba jednak od dwóch łyżek mąki i dwóch łyżek letniej wody. Wymieszaj je w słoiku, przykryj i odstaw w ciepłe miejsce. Po 12 godzinach wymieszaj, po następnych 12 dodaj dwie łyżki mąki i tyle wody, aby ciasto miało konsystencję gęstej śmietany. Następnego dnia powtórz te czynności - mieszanie - dokarmianie. I tak przez sto lat :-)

Po kilku dniach zakwas zacznie lekko fermentować - pojawi się delikatna piana (przynajmniej pojedyncze bąbelki powietrza, a całość zacznie wydzielać lekko piwny zapach. To znak, że zakwas zaczął pracować. Po następnych kilku dniach powinien być już gotowy do użytku. Do wypieku chleba weź potrzebną porcję, a z resztą postępuj jak na początku: mieszanie - dokarmianie.

Jeżeli przez jakiś czas nie planujesz pieczenia chleba, zakwas możesz przechować w lodówce. Wystarczy go wtedy dokarmiać raz w tygodniu. Wyjmij z lodówki na minimum dwa dni przed następnym wykorzystaniem.