Jakie działanie ma imbir?

Imbir jest rośliną coraz bardziej powszechną. Można go często spotkać na bazarach i w sklepach.

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Jakie działanie ma imbir?
fot. Fotolia

Imbir jest byliną o nierównych i guzkowatych kłączach. W wielu krajach stanowi podstawę zdrowego jedzenia. Ma bardzo wiele właściwości leczniczych. Imbir stosowany jest głównie na przeziębienie, przy utracie apetytu, ma właściwości łagodzące bóle menstruacyjne i pomaga w walce z mdłościami.
Jest niezastąpiony w problemach jelitowych i pomaga łagodzić wzdęcia oraz kolki. Stosowany jest również u osób, które borykają się z problemami reumatycznymi, u osób, które chorują na migrenę. Polecany jest też osobom cierpiącym na artretyzm.

Imbir działa również rozkurczowo i pobudza organizm do produkcji soku żołądkowego. Jest zbawienny również w walce z zakrzepicą żylną i obniża cholesterol. Olejek imbirowy, stosowany podczas masażu, przynosi naprawdę kojącą ulgę i rozluźnia mięśnie. Imbir, a raczej napar z niego i płukanki z jego użyciem działają łagodząco na ból gardła i zapalenia jamy ustnej.
Korzeń imbiru stosowany jest do wielu dań. Polecam dodawanie go do flaków, pasztetów. Oczywiście piernik, bez imbiru, to nie piernik. Dodawany jest też bardzo często do piwa. Wspaniale komponuję się z owocami morza, tłustymi potrawami i pieczonymi jabłekami. Idealny w połączeniu z przyprawami korzennymi.

Imbir w swoim składzie ma olejki eteryczne. Posiada bardzo intensywny smak i zapach, dlatego warto uważać używając go w kuchni. Często dodawany jest również do kawy i bardzo dobrze, ponieważ zabija zawarte w niej szkodliwe substancje. Imbir niestety nie może być spożywany przez wszystkich. Powinny go unikać osoby chorujące na przewlekłe choroby układu pokarmowego, kobiety w czasie laktacji i w czasie ciąży. Nie jest również polecany przy refluksie, ponieważ stymuluje wytwarzanie kwasów.
Imbir można kupić świeży. Należy go przechowywać szczelnie zamknięty w lodówce lub w postaci sproszkowanej, ale wtedy również trzeba go przechowywać w szczelnym pojemniku, ponieważ olejki eteryczne szybko zwietrzeją. Można również kupić imbir kandyzowany lub marynowany. Kupując świeży imbir, trzeba zwrócić uwagę aby nie miał plam, a jego barwa powinna być od kremowej do jasnobrązowej. Imbir musi być twardy i bez pomarszczonej skórki.

Świeży imbir ma właściwości pobudzające krążenie krwi i silnie rozgrzewające. Działa podobnie jak aspiryna.


Polecamy: dania z imbirem >>>