Jakie herbaty są dobre na zimę?

  • 1

Herbata to napój idealny na chłodne dni - aromatyczny zapach i charakterystyczny smak ma wielu zwolenników. Polecamy te najbardziej rozgrzewające herbaty na zimowe wieczory.

         
ocena: 4/5 głosów: 1
Jakie herbaty są dobre na zimę?

Spośród wielu herbat trudno wybrać tę najlepszą, o odpowiednim smaku, aromacie i właściwościach. Jedne pomagają wygrać z bólem gardła czy kaszlem, inne wpływają pozytywnie na samopoczucie i pozwalają się zrelaksować.

Propozycje herbat

Herbata malinowa – o  przyjemnym zapachu. Napar z suszonych malin ma działanie napotne, a same owoce mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.  Oprócz naparu malinowego można po prostu wrzucić do dowolnej, czarnej herbaty odrobinę tych smacznych owoców.

Herbata z imbirem – o właściwościach rozgrzewających, to idealny napój dla zmarzluchów. Ponadto imbir jest przydatny w walce z przeziębieniem. Łagodzi ból gardła i kaszel. Ma lekkie działanie przeciwbólowe. Wspomaga proces trawienia, więc jest przydatna po świątecznym czy karnawałowym przejedzeniu. Jak widać imbir ma właściwości lecznicze.

Sposób przyrządzenia tej herbaty również nie jest trudny. Niewielki kawałek imbiru należy pokroić na plastry lub zetrzeć. Następnie należy zrobić napar  z listków herbaty i imbiru. Zostawić na jakieś dziesięć minut. I herbata gotowa. Nie jest to napój, który każdemu przypadnie do gustu, bo posiada ostry, charakterystyczny smak. Jeżeli ktoś lubi słodką herbatę może dodać nieco miodu i szczyptę cynamonu.

Zobacz także przepis na herbatkę jabłkowo-imbirową według szpileczki albo wzmacniającą herbatę.

Herbata z dodatkiem jarzębiny – o dużej zawartości witaminy C oraz betakarotenu. Uwaga: ta herbata wzmacnia apetyt i uszczelnia naczynia krwionośne. Owoce jarzębiny mają cierpki sam. Przed dodaniem do herbaty trzeba je odpowiednio przyrządzić. Gotować w lekkim syropie syropie (na syrop potrzebujemy szklankę wody na szklankę cukru). Syrop należy pasteryzować w słoiczkach. Do herbaty dodawać maksymalnie 2 łyżeczki otrzymanego przetworu.

Herbata z dziką różą – pij ją jeżeli jesteś zmęczony po całym dniu pracy. Ma bowiem ona działanie relaksujące. Posiada właściwości wzmacniające.  Można podać herbatę białą lub czarną – w zależności od upodobań z dodatkiem płatków dzikiej róży i niewielką ilością miodu albo przyrządzić aromatyczny napar z owoców dzikiej róży. Sposób jej przygotowania jest następujący: łyżkę rozdrobnionych owoców zalewamy wrzątkiem i zostawiamy na 15 minut. Po tym czasie herbata jest gotowa do picia.

Polecamy przepis na herbatę z dziką różą i szałwią.

Herbata z anyżem – polecana szczególnie przy bólach brzucha czy zaparciach.  Przypomina w smaku koper włoski. Do przygotowania będzie potrzebny jeden kwiat badianu - anyżku gwiazdkowego, czarna herbata. Całość zalewamy wrzątkiem. Odstawiamy na 10 minut. Najlepiej smakuje lekko ostudzona z dodatkiem miodu i plasterkiem cytryny.

Herbata z cynamonem i goździkami - to herbata niezwykle smaczna, o dobrym smaku i przyjemnym aromacie. Cynamon posiada właściwości lecznicze, wspomagające leczenie bólów gardła i stanów zapalnych zatok.Do przygotowania potrzebna jest czarna herbata, kawałek kory cynamonowej, kilka goździków i plasterek pomarańczy do ozdobienia. Składniki zalać wrzątkiem. Odstawić na kilka minut. Następnie dodać plasterek pomarańczy. Jeżeli ktoś chce do nieco ostudzonej herbaty może dodać łyżeczkę miodu.

 A tutaj przepisy na inne herbaty: rozgrzewająca herbata z hibiskusem, herbata z trawą cytrynową, herbata cynamonowo-cytrynowa z goździkami.

Napary, które pomogą w walce z przeziębieniem

Nie są to może herbaty, ale bardziej wywary. Niekoniecznie dobre w smaku, ale ich działanie w walce z przeziębieniem jest niezastąpione.

Wywar z dodatkiem tymianku, majeranku i imbiru

Jak go przyrządzić? Do 250 ml wody dodać łyżkę tymianku, łyżkę majeranku i łyżkę posiekanego imbiru. Gotować przez 5 minut. Gdy się zagotuje zostawiamy na 10 minut. Po upływie tego czasu, przecedzamy przez sitko. Dodajemy sok wyciśnięty z połówki cytryny oraz łyżkę miodu (najlepiej tymiankowego). Wywar ten ma właściwości wykrztuśne.

Wywar z lawendy lekarskiej

Ma działanie uspokajające, więc jest polecana szczególnie dla osób, żyjących w stresie lub mających problemy ze snem. Działanie tej herbaty jest napotne, wspomagające przy złym samopoczuciu spowodowanym przeziębieniem. Sposób przyrządzenia: suszone kwiaty lawendy dodać do dowolnego rodzaju herbaty – zależy, kto co lubi, może to być zarówno herbata czarna, biała czy zielona. Mieszankę zalać wrzątkiem i zostawić na parę minut. Lawenda bardzo dobrze komponuje się smakowo z owocowymi herbatami smakowymi.

Jak widać herbata posiada szereg właściwości leczniczych i rozgrzewających. Nie pozostaje nic innego, jak pić aromatyczną herbatę w chłodne, zimowe wieczory.  Dzięki piciu naszych herbacianych propozycji zadbasz również o swoje zdrowie i dobre samopoczucie.

Na koniec - parę słów o miodzie

Miód jest częstym dodatkiem do herbat, dlatego warto poświęcić mu kilka słów. Często określany jest mianem naturalnego antybiotyku. Posiada bogate właściwości odżywcze. Miód posiada również działanie uspokajające. Jest przydatny przy zapobieganiu i leczeniu przeziębień. Leczy nieżyty dróg oddechowych oraz gardła. Nie powinno się go dodawać bezpośrednio do gorącej wody, bo wtedy traci swoje właściwości  Ponadto miód można dodawać do herbaty zamiast cukru.