Maliny - zobacz, dlaczego warto je jeść!

  • 2

Słodkie, soczyste maliny - uwielbiają je zarówno dzieci, jak i dorośli. Nie ma się co dziwić. Smaczne malinowe ciasto ucieszy podniebienie każdego! Jakie właściwości mają maliny i co warto o nich wiedzieć? Zobacz!

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Maliny - zobacz, dlaczego warto je jeść!
fot. Fotolia
Lipiec i sierpień to miesiące, w których możemy rozkoszować się smakiem wspaniałych, słodziutkich malin. Wspaniale pachną, kwitną w maju oraz czerwcu. Zdarza się tak, że pierwsze maliny pojawiają się już pod koniec czerwca i owocują aż do września.

Chętnie je zrywamy i jemy, można przygotować z nich wspaniałe desery, ciasta, kompoty, nie mówiąc już o przepysznym dżemie malinowym. Owoce te mają dużo właściwości leczniczych, są bogactwem witamin i minerałów. Co musisz wiedzieć o tych pysznych malinkach? Między innymi to, że malin nie trzeba myć!

Trochę teorii

Maliny wyróżnia się ze względu na piękną, czerwoną barwę jej owoców oraz to, że dość łatwo odpadają od dna kwiatowego. W trakcie zrywania owoców należy uważać na robaki, może się zdarzyć tak, że w środku malinki znajdował się będzie robak - sprawdzajmy to zawsze, by potem uniknąć nieprzyjemności w trakcie jedzenia.

Wyróżniamy, w zależności od odmiany uprawnej, różne kolory malin: czarne, czerwone, żółte, a nawet białe. Maliny można spotkać w lesie, możemy je także uprawiać w przydomowych ogródkach.

Maliny ogrodowe mają wspaniały smak, z malin leśnych nie wszystkie smakują dobrze, na przykład malina kamionka ma niesmaczne owoce. Jednak właśnie te dziko rosnące owoce są najbardziej aromatyczne i mają najwięcej witamin oraz minerałów.

maliny
Zdjęcie: Fotolia

Właściwości i zastosowanie malin

To najmniej trwałe owoce. Szybko fermentują, psują się i pleśnieją. Zawierają kwas jabłkowy, cytrynowy, troszkę salicylowego. W malinach znajdują się następujące witaminy: A, B2, B2, B6, E, PP oraz C. Owoce te zawierają następujące sole mineralne: potas, magnez, wapń, żelazo, fosfor oraz miedź.

Susz malinowy, który podaje się w postaci herbatki, to lek, który stosowały i polecały nasze prababcie. Jest to dobry środek napotny, stosuje się go w gorączce, zaburzeniach trawiennych, grypie czy anginie.  Z kolei syrop z malin potrafi zneutralizować nieprzyjemne zapachy niektórych mikstur.

Dobroczynny wpływ na nasze zdrowie mają również liście z malin. Parzy się je i pije jako ziółka. Działają przeciwzapalne oraz ściągająco. Podawane są jak lek podczas biegunki, niektórych chorób skóry, wewnętrznych krwawień oraz różnych schorzeń jamy ustnej. Przynoszą również ulgę w bolesnych bólach miesiączkowych.

maliny
Zdjęcie: Fotolia

Maliny ponadto obniżają wysokie ciśnienie krwi (to dzięki temu, że m.in. zawierają potas). Przeciwdziałają miażdżycy oraz wzmacniają nasze serce. Wzmacniają nasz układ odpornościowy oraz pomagają w walce z anemią.

Pomogą także ukoić zszargane nerwy, ponieważ mają działanie uspokajające. Zawierają dużo błonnika, więc można je spożywać podczas kuracji odchudzającej.

Latem pyszne, pachnące maliny skuszą na pewno wszystkich. Nic w tym dziwnego. Pamiętajmy jednak o tym, by nie zwlekać z zerwaniem dojrzałych malin, w przeciwnym razie po prostu się popsują.

Z malin można przyrządzić pyszne przetwory, desery oraz ciasta. Nikt nie oprze się sokowi malinowemu ani przepysznej, malinowej galaretce. Co jeszcze smacznego można przyrządzić z malin? Zapraszamy do skorzystania z naszych przepisów!

Pierogi z malinami i serem przygotował Reniz. Smaczne i sycące. Połączenie sera twarogowego z malinami jak najbardziej udane.

Cukiereczek13 poleca ciasto grysikowe z malinami. Świeże maliny i galaretka sprawiają, że każdemu zasmakuje, szczególnie najmłodszym.

       

Macie ochotę na małe co nieco? Pralinki z malinami przygotowała misia5. Wyglądają bardzo apetycznie!

Klopsiki z malinami przygotowała halina. Jeśli ktoś lubi  takie łączenie smaków (owoce + mięso) to danie jest właśnie dla niego!


Odkryj przepis na tartę z malinami i kremem twarożkowym >>>