Czy to prawda, że malin nie trzeba myć?

  • 2

Maliny podczas mycia puszczają sok, tracą kształt, są to bardzo delikatne owoce. Czy zatem możemy malin po prostu... nie umyć? Czy to prawda, że maliny posiadają substancje, dzięki którym same się oczyszczają i mycie pod bieżącą wodą lub w misce nie jest konieczne? Rozprawiamy się z mitami na temat mycia malin!

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Czy to prawda, że malin nie trzeba myć?
fot. Adobe
Ostatnio w jednej ze stacji telewizyjnych, w paśmie śniadaniowym pojawił się temat zasadności mycia malin. Usłyszeliśmy, że malin nie trzeba myć. Z drugiej jednak strony choroby wywołane brakiem higieny, zarówno te powodowanie niemyciem rąk jak i jedzeniem brudnych warzyw i owoców to swoista plaga. Kto ma rację? Czy maliny trzeba myć, czy nie trzeba?

Kiedy trzeba myć maliny?

Koniecznie umyj maliny, które zbierasz w lesie. Nigdy nie należy jeść jagód, malin, ani poziomek prosto z krzaczka, zerwanych na terenach dzikich i nieogrodzonych. Dlaczego? Bardzo łatwo zarazić się w ten sposób bąblownicą - chorobą pasożytniczą, której nazwa pochodzi od rodzaju tasiemca.

Umyj maliny, na których widać piasek i inne zanieczyszczenia, których nie sposób przeoczyć. Obecny w owocach kwas salicylowy niestety sobie z nimi nie poradzi!

Kiedy nie trzeba myć malin?

Choć może się to wydawać dziwne - uważa się, że malin kupionych na targu nie trzeba myć. Pamiętaj jednak, że nie masz pewności jak wyglądał ich zbiór (czy osoba zrywająca maliny miała czyste ręce) i transport, dlatego - mimo wszystko - zalecamy chociażby przepłukanie owoców pod bieżącą zimną wodą.

Pamiętaj, jeśli chcesz dłużej przechować maliny, nie myj ich przed włożeniem do lodówki, a dopiero bezpośrednio przed spożyciem - to przedłuży ich trwałość. Owoce świeżo wyjęte z lodówki nie pachną i nie smakują tak jak świeże, dlatego spożywaj je 30 minut po wyjęciu z lodówki. 

Maliny możesz także zamrozić. Pamiętaj, aby przed mrożeniem przebrać owoce, usunąć szypułki i listki, a także owady i pająki, których w malinowych koszyczkach nie brakuje!

Kiedy nie należy jeść malin?

Nie wszyscy powinni jeść maliny - poza alergikami, na maliny uważać powinny kobiety w ciąży. Kwas salicylowy ma działanie przyspieszające poród - warto o tym wiedzieć!

Maliny to owoce, których nie powinni unikać diabetycy - maliny mają bardzo niski indeks glikemiczny, więc należą do ulubionych owoców osób chorych na cukrzycę.