Kakao zawdzięcza swój podbój Europy Krzysztofowi Kolumbowi. To on zapoczątkował przywózkę go na nasz kontynent. Kakao było od początku pite jako napój naturalny. Miało troszkę gorzkawy smak. Dopiero w Europie zyskało dobre i cenne składniki słodzące, takie jak cukier, tłuszcze i mleka w proszku. Było bardzo cenione przez Majów i Azteków.
Kakao zawiera mnóstwo witamin i wartości odżywczych. Oprócz witamin A, B,C,E, zawiera dużo magnezu, cynku, soli, jodu, żelaza, czy też selenu. Dodatkowo kakao zawiera błonnik, retinol i białka. Kakao zawiera też kofeinę, teobrominę, która ma działanie pobudzające, dodatkowo wspomaga pracę mózgu.
CHRONI MÓZG
Tak jak pisałam przed momentem, kakao wspomaga pracę mózgu. Jest to bardzo ważne, ponieważ zawarte w nim związki pobudzają sprawność połączeń nerwowych. Zapobiega to różnym zmianom w mózgu, takim jak: zaburzenie pamięci, nadpobudliwość, czy zmniejszona koncentracja.
JAKŻE WAŻNY NASTRÓJ
Dzięki zawartej dopaminie, serotonine, fenyloetyloaminie, w zmielonych ziarnach kakao, możemy uspokoić nerwy i złagodzić stres. Tak samo łagodzą objawy depresji.
SERCE
Zawarty w kakao magnez poprawia pracę serca i kondycję mięśnia sercowego. Dodatkowo poprawia siłę, z jaką serce pompuje krew do obiegu.
Jak sami widzicie kakao jest nie tylko zdrowe, ale także bardzo ważne i bogate w wartości odżywcze. Zawarte w nim antyoksydanty chronią przed wolnymi rodnikami, a co najważniejsze - starzeniem się. Nic tylko pić pyszne i ciepłe kakao nawet codziennie. Nie tylko poprawi nasz nastrój, ale i ogrzeje.
Poznaj cudowny przepis na muffinki z kakao! >>>