Wyroby makaronowe są to produkty otrzymywane głównie z mąki i wody, ewentualnie z dodatkiem jaj. Pochodzenie makaronu nie do końca jest nam znane, ale wiadomo, że już w cywilizacji antyku był bardzo cennym produktem. We Włoszech makaron kiedyś był rarytasem dla wyższych grup społecznych, teraz jest produktem łatwo dostępnym, stosunkowo tanim i różnorodnym.
Należy również pamiętać, że jest lekkostrawny i w pełni wykorzystywany przez organizm (chyba że podajemy go z ciężkimi sosami), zawiera również mało cholesterolu i korzystnie wpływa na nastrój.
Wartości odżywcze makaronu zależą głównie od ilości dodanych jaj. Makarony można sporządzić również dodając do ciasta mleko w proszku, drożdże, koncentraty białkowe, wyciągi z marchwi czy szpinaku, mąkę sojową, grykę, kukurydzę, żyto i wysokoglutenową mąkę TYP 2000 .
Makaron można podzieli na grupy ze względu na ich wielkość i kształt:
- makarony długie, rurki, wstążki, nitki, spaghetti,
- makarony krótkie, rurki cięte, kolanka, krajanka, świderki, nitki cięte, muszelki, gwiazdki i wiele innych,
- grysik
- lasagne, wydłużone blaty ciasta o wymiarach około 8*12 cm.
Aby prawidłowo ugotować makaron należy na 1kg surowego makaronu zagotować 7l wody i 100 g soli. Czas gotowania zależy od rodzaju, kształtu i ilości gotowanego produktu. Ugotowany makaron nie może być zbyt miękki ani zbyt twardy, trzeba trafić „w punkt”. Do gotującego makaronu można dodać odrobinę oliwy aby się nie posklejał. Po ugotowaniu należy go zahartować zimną wodą.
Ugotowany makaron można przechowywać w odpowiednich warunkach:
- w lodówce do 2 dni
- w zamrażalniku do 7 dni
- w zamrażarce do 3 tygodni
- w głębokim zamrożeniu do 6 miesięcy