Kilka porad na jesienne przesilenie

Szczególny czas, przygotowujący nas do zbliżającej się zimy. Przeczytajcie, jak się odżywiać aby „jesienna depresja” okazała się jedynie hasłem sezonowym.

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Kilka porad na jesienne przesilenie
fot. Fotolia

Jesienna pogoda zdecydowanie źle wpływa na nasze samopoczucie. Coraz krótsze dni, mniej słońca, ciągłe deszcze powodują, że jesteśmy senni i apatyczni. Dobra wiadomość jest taka, że możemy temu zapobiec – wystarczy zmodyfikować codzienną dietę. Wszak nie od dziś wiadomo, że to co jemy, ma wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale także samopoczucie.

Co jeść i z jaką regularnością? Przede wszystkim musimy wiedzieć, że najważniejszy posiłek w ciągu dnia to śniadanie, które dostarcza nam sporą dawkę energii i dzięki niemu mamy lepszą koncentrację. Brak regularności w posiłkach oznacza, że nasz organizm nie dostaje w ciągu dnia wielu cennych witamin i składników mineralnych, które czerpie z pożywienia; jesteśmy wtedy osłabieni i bardziej podatni na wirusy.

Każdy posiłek powinien zawierać sporą dawkę składników odżywczych. Aby utrzymać układ odpornościowy w odpowiedniej kondycji, w codziennej diecie nie powinno zabraknąć witaminy C. Znajduje się ona na przykład w papryce, którą możemy dodać do kanapek, jak również w natce pietruszki, którą dodajemy do zup lub w sokach (malinowy, porzeczkowy), które dodajemy do herbat.

Aby na przekór pogarszającej się pogodzie cały czas mieć piękną skórę, w diecie nie może zabraknąć witaminy A, którą znajdziemy w pełnotłustych produktach mlecznych, warzywach i owocach. Nie mniej ważna jest aktywność fizyczna. Wielu z nas zamiast wyjść na spacer, woli leżenie przed telewizorem, tłumacząc się brzydką pogodą czy brakiem energii. Aktywność fizyczna dobrze wpływa na nasze samopoczucie i poprawę kondycji. Nawet niewielkie czynności, spacer, zakupy, sprzątanie zmuszą nasz organizm do wysiłku, dzięki któremu lepiej się poczujemy.

Pamiętajmy zatem, że właściwie odżywianie oraz ruch to zdrowie na jesienne przesilenie!