Kolorowy stół wielkanocny

  • 5

Wesoło i wiosennie, z rzeżuchą, żonkilami i mazurkami - jak dekorować dom na Wielkanoc podpowiada projektantka Natalia Kretowicz.

         
ocena: 5/5 głosów: 5
Kolorowy stół wielkanocny
fot. Fotolia
Marta Chowaniec: Twoje pomysły na wielkanocną święconkę.

Natalia Kretowicz: Święta to tradycyjny okres, a święconka jest bardzo zakorzeniona w polskiej tradycji. Nie jestem zwolenniczką zbytniego unowocześniania ani pójścia w stronę egzotyki, znacznie lepiej zainspirować się naturą.  Można upleść piękne gniazdo ze zwitek wierzbowych lub gałązek brzozy. Warto też rozglądnąć się za różnymi rodzajami jajek, niekoniecznie je barwić, od przepiórczych przez kacze po strusie. Każde jajko ma inny kształt, inny kolor.

Jakie kolory?

Wykorzystujmy naturalne barwniki. Kapusta czerwona barwi jajka na niebiesko, na czerwono - buraczki, sok wiśniowy, na żółtko - kurkuma, na oliwkowo - łupiny czerwonej cebuli, kolor zielony daje szpinak lub zioła. Możliwości jest naprawdę sporo.

Jak powinien wyglądać stół wielkanocny?

Kolorowo, wesoło i wiosennie. Pięknie będą wyglądać żonkile oraz tulipany, których kształt przypomina kształt jajka. Nie powinniśmy skupiać się zbytnio na bogatej dekoracji, najważniejsze jest spotkanie z rodziną przy stole. Warto zaczerpnąć kilka prostych pomysłów z Bożego Narodzenia, z wydmuszek zrobić łańcuchy i bombki na wielkanocne drzewko. Bardzo ładnym elementem dekoracyjnym są atłasowe, kolorowe wstążki.

I bazie.

Pączek, który budzi się do życia, nadaje wiosennego charakteru naszym świętom. Pięknie wyglądają też różne rodzaje jajek w gniazdkach z bukszpanu.

Rzeżucha z barankiem cukrowym…

Oj, niekoniecznie. Baranek cukrowy ma swoją tradycję, ale jest raczej kiczowaty. Znacznie lepiej na trawce z rzeżuchy zaprezentuje się baranek czekoladowy. Oczywiście nie w kolorowym złotku, tylko z czystej czekolady, która ze swojej natury ma piękny kolor.

Są jeszcze zajączki i kolorowe kurczaki z żółtego puchu.

Jeśli ktoś bez kurczaczków z żółtego puchu chińskiej produkcji nie wyobraża sobie świątecznego stołu - jego wybór. Ale dlaczego by samemu nie pokusić się o wykonanie bardziej oryginalnych ozdób? W zeszłym roku na swoim blogu zamieściłam post o babeczkach robionych w foremkach w kształcie króliczka. Z papieru do pieczenia można zrobić origami w kształcie królika, które należy wypełnić ciastem na babeczki i upiec. To prosty i efektowny pomysł, również na świąteczne upominki.

Skoro pieczenie, to wielkanocne mazurki. Jak je modnie zdobić?

Na szczęście odchodzi się już od bardzo bogatych zdobień, mazurków przeładowanych ozdobami z cukru i karmelem. Po pierwsze były drogie, po drugie mało komu tak naprawdę smakowały, były po prostu za słodkie. Teraz króluje dobry kruchy spód plus domowa masa z kajmaku, domowa marmolada czy prosty ganasz czekoladowy. Abstrakcyjne rysunki widelcem na powierzchni, ewentualnie kilka orzechów dla ozdoby.



Natalia Kretowicz, projektantka i entuzjastka dobrej kuchni oraz wszelkich tematów kulinarnych. Autorka zdrowych przepisów dla portalu Ulicaekologiczna.pl. Na blogu DeliDizajn tropi związki jedzenia ze sztuką i projektowaniem.

Angielskie ciasteczka wielkanocne

Coś nowego w repertuarze tradycyjnych, świątecznych słodkości

100 gr miękkiego masła
100 gr drobnego cukru do wypieków
1 duże jajko, żółtko i białko oddzielnie
250 gr mąki szymanowskiej
½ łyżeczki naturalnego ekstraktu z wanilii
½ łyżeczki cynamonu
¼ łyżeczki soli
2-3 łyżki mleka
⅓ szklanki (ok. 50 gr) rodzynek koryntek, lub innych małych rodzynek
¼ szklanki (ok. 40 gr) kandyzowanej skórki pomarańczowej, posiekanej
 

Masło utrzyj mikserem na puch, dodaj cukier i dalej ucieraj, aż masa będzie lekka i puszysta (ok. 2 minuty). Dodaj żółtko i ekstrakt z wanilii, ubijaj aż składniki dobrze się połączą.

W oddzielnej misce wymieszaj mąkę, sól i cynamon. Dodaj mieszankę do masła i ubijaj aż skłądniki się połączą. Dodaj rodzynki, skórkę pomarańczową i tyle mleka, aby powstało w miarę miękkie ciasto. Ciasto uformuj w kulę, owiń folią spożywczą i wstaw do lodówki na pół godziny.

Piekarnik nagrzej do 180 stopni. Dwie blachy wyłóż papierem do pieczenia.

Ciasto wyłóż na powierzchnię lekko podsypaną mąką i rozwałkuj na grubość ok. 5 mm. Wycinaj małe ciasteczka używając ulubionych wielkanocnych foremek. Ciasta ułóż na przygotowanych blachach, posmaruj lekko ubitym białkiem i, jeśli masz ochotę, posyp odrobiną cukru kryształu.

Piecz ok. 12 - 15 minut, aż lekko się zrumienią (czas pieczenia zależy od piekarnika). Wystudź na kratce.