Kuchnia australijska

  • 2

O współczesnej kuchni australijskiej mówi się jako syntezie wielu różnych kuchni z całego świata. Bogactwo kulinarne Australii wynika z jej historii, położenia i klimatu...

         
ocena: 4/5 głosów: 5
Kuchnia australijska

Australia, wbrew pozorom, to nie tylko surowe pustynie, ale bardzo różnorodna kraina. Znajdziemy tu dosłownie wszystko - lasy oraz łąki, na których pasą się stada owiec i krów, morze pełne ryb, mięczaków i skurupiaków, rzeki obfitujące w niecodzienne ryby, winnice i plantacje drzew cytrusowych oraz sady.

Australia była niegdyś kolonia angielską, dlatego w kuchni widoczne są anglosaskie wpływy. „Jedzenie z Anglii, zanim dotarło do Australii było nudne i bez smaku, my je udoskonaliśmy” - tak mówią sami Aussie (potoczna nazwa Australijczyków). Ta piękna wyspa jest mekką wielu narodowości, począwszy od Włochów, Greków i Franacuzów, Hindusów, Kandyjczyków i Amerykanów, Chińczyków, Wietnamczyków i wielu innych. Znaczne dla kuchni australijskiej są wpływy kuchni śródziemnomorskiej, amerykańskiej i azjatyckiej. Nie można zapomnieć o tradycyjnej kuchni aborygeńskiej, którą może trudniej poznać przeciętnemu turyście, ale która jest istotną częścią kultury Australii. Kto był w Melbourne ten wie, że w dobrych, drogich restauracjach z powodzeniem można zamówić potrawy rodem z buszu, czyli pasztet z emu, samosę z ogona kangura, rybę baramundi (łowiona na północy kraju), filet z kangura z botwinką i pieczoną cebulką, czy lody z nasion akacji australijskiej.

W kuchni australijskiej używa się często mirtu cytrynowego, orzechów macadamia, szpinaku i bush tomatoes (owoce wyglądem przypominające pomidory, zwane pustynnymi rodzynkami lub winogronem). Tradycyjna kuchnia australijska, przeszła w ostatnim czasie istną rewolucję. Można ją nazwać wielkim, kosmopolitycznym kotłem, w którym mieszają się wszelkie smaki i tradycje z całego świata. Australijczycy cenią sobie różnorodność kulturową swojego kraju i mają „globalne” gusty. Lubią jeść mięso, najlepiej z grilla. Najabardziej popularna jest baranina, która w niczym nie przypomina tej, dostępnej w np. w Polsce. Zawsze świeża, mięciutka, pozbawiona specyficznego zapachu, który bardziej wrażliwych może zniechęcać. Je się dużo wołowiny, ryb i owoców morza.

Dumą Australijczyków są hodowane przez nich owoce, ananasy, papaje, owoc kaki, maracuję (zwana passion fruit), duriany, figi, owoce tamaryndowca, kiwi, czy mango, ale również gruszki, czereśnie i jabłka. Popularne są także warzywa, a wśród nich cukinie, bataty, pomidory, kabaczki i dynia. Popularnym sposobem przygotownia warzyw jest grillowanie lub pieczenie z dodatkiem oliwy i ziół. Podaje się je w towarzystwie mięs lub ryb, jak nasze ziemniaki. Mogą stanowić osobne dania lub składniki sałatek.

Nie sposób pominąć znaczenia piwa dla kuchni australijskiej, a może dla samych Australijczyków. Najbardziej znane i możliwe do kupienia praktycznie w każdym kraju to Fosters, ale rodowity Aussie tego trunku nie tyka. Najlepsze piwo to Victoria Bitter, Melbourne, Cascade oraz Swan. Większość sprzedawanych piw nie przekracza 5% alkoholu, ale za to nadrabia się spożywaną ilością. Obok piwa, bardzo popularne w kraju, jak i na całym świecie, jest australijskie wino. Można tu wymienić wino Barossa, Eden Valley, South Australia, Cudgee Creek, Coonawarra czy Mount Benson. Produkcja win w Australii cieszy się ponad 200-letnią tradycją.

Naprawdę warto spróbować specyficznych potraw z Australii. Tylko tam zjemy stek z kangura, krokodyla w sosie curry, filet ze strusia Emu z migdałami i calvados, czy fish and chips, ale z rekina. Miłym zaskoczeniem okażą się bowiem dania, o których istnieniu nic nie wiedziliśmy.

Słowniczek:
Barbie - potoczna nazwa barbecue, ulubiony sposób Australijczyków na spędzanie wolnego czasu z rodziną i przyjaciołmi, grille porozstawiane są po parkach, koło plaży, a każdy musi mieć jeden w ogródku.
Vegemite - ukochana przez Australijczyków pasta na bazie drożdźów, o słonym smaku, brązowym kolorze i konsystencji smoły, używana do smarowania kanapek. Prawdopodobne jest, że gdy Aussie wyjeżdża na dłużej z kraju, prócz szczoteczki do zębów, spakuje właśnie vegemite.
Pavlova - ciasto bezowe z bitą śmietaną i owocami (truskawkami i owocami leśnymi głównie).
Tim tam - australijski przysmak, kruche ciastka, oblane czekoladą, puste w środku, które najlepiej jeść odgryzając oba końce i pić przez nie herbatę lub kawę.
Lamingtons - kostki ciasta biszkoptowego nasączone czekoladą i oprószone wiórkami kokosowymi.
Damper - tradycyjny chleb australijski pieczony się bez użycia drożdży na ognisku lub w żelaznym piecu.

Jeśli ktoś myślał, że kuchnia australijska jest nudna i bez polotu i że podstawowym daniem jest meat pie (babka z kruchego ciasta wypełniona gulaszem lub mieloną wołowiną, oblana sosem lub ketchupem), niech spróbuje marynowanego filetu z bawoła tandoori, ze szpinakiem curry, buraczkami, pieczoną gruszką i szafranową polentą, tatara z pstrąga z pieczonymi ziemniakami i wasabi, królewskich krewetek z grilla z masłem koperko-cytrynowym, filetu z emu z sosem chutney z bush tomatoes i batatowym plackiem lub pieczonej dyni z miodowym dressingiem. 

Kuchnia australijska - przepisy