Kuchnia węgierska

Kuchnia węgierska i kuchnia polska są bardzo do siebie podobne. Obie korzystają z podobnych składników, Węgrzy cenią sobie bardziej ostry charakter potraw.

         
ocena: 4/5 głosów: 2
Kuchnia węgierska

Kuchnia wegierska - paprykowy raj

Bez wątpliwości królową w kuchni węgierskiej jest papryka – zarówno jako warzywo, jak i w formie przyprawy. Najbardziej cenionymi odmianami papryki są sygietyńska i kolczyńska. Ta najostrzejsza to papryka czereśniowa. Węgrzy chętnie korzystają również z pieprzu, majeranku, oregano, kminku i szafranu. Ważną rolę odgrywają także cebula, czosnek oraz pomidory, które są składnikiem głównie dań duszonych. W świecie panuje opinia, że kuchnia węgierska to kuchnia bardzo pikantna. Fakt, w kuchni tej znajdziemy oczywiście potrawy bardzo ostre, ale doprawiane są one nie papryką w proszku, ale ostrymi strąkami papryki czereśniowej. W potocznej kuchni króluje papryka łagodna, a dania nie są zwykle tak ostre, jak głosi legenda.

Kuchnia węgierska - główne przysmaki

Porkolt to jedna z najsłynniejszych potraw Węgier. Czym tak właściwie jest ten przysmak? To obsmażone kawałki mięsa duszone w bardzo małej ilości płynu. W kuchni węgierskiej znajdziemy wiele odmian porkolta w postaci gulaszów, fokanii czy paprykarzy. Gulasze mają różne wielkości kawałków mięsa, najczęściej zawierają pokrojone w kostkę ziemniaki i są podlewane większą ilością wody. Do paprykarzy używa się kwaśnej śmietany, którą dodaje się pod koniec duszenia. Fokanie składają się z mięsa z podgardla, które kroi się w paski i mocno posypuje się papryka i pieprzem. Do wszystkich tych potraw najczęściej używa się mięsa wołowego, wieprzowego, baraniny albo dziczyzny. Do smażenia i duszenia Węgrzy używają smalcu i słoniny.

Kuchnia węgierska - ryby

Kuchnia węgierska to także ryby. Są to głównie słodkowodne karpie, sandacze, fagosze i czeczugi. Najpopularniejszą płynną potrawą jest zupa ryba, zwana zupą rybaków – Halaszle.

Kuchnia węgierska - polski akcent

Węgrzy kilka cech przejęli z naszej narodowej kuchni. Wykorzystują, tak jak my, śmietanę do zagęszczania zup i sosów, ale również bogactwo klusek świadczy o naszych kulinarnych powiązaniach. Najsłynniejsze węgierskie kluski to galuszki – czyli kładzione kluski z mąki i jaj, tarhonye – robi się je z bardzo ścisłego ciasta na kształt wielkości groszu, oraz tsipekti – bardzo podobne jak nasze rodzime zacierki. 

Kuchnia wegierska - wina i wódki

Węgry mogą się pochwalić wspaniałymi winami, równie smacznymi i cenionymi jak francuskie czy włoskie. Tokaj, Rizling, Aszu, Furmint, Medoc Noir, Burgund czy Ezejro to tylko niektóre z najsłynniejszych węgierskich win. Narodowym napojem jest palinka, czyli wódka podwójnie pędzona z zacieru owocowego. Oprócz tego na Węgrzech możemy się napić korte palinka – gruszkowej odmiany i barack palinka – wódki morelowej.

Kuchnia wegierska - desery

Tort Dobosa to prawdziwy hit węgierskich deserów. Są to płaty biszkoptowe przełożone kremem czekoladowo-orzechowym ze szklistą glazurą na wierzchu. Oprócz tego na uwagę zasługują mignomy – małe ciasteczka oblane marcepanem lub likierem oraz knedle.