W dzisiejszych czasach, kiedy technika poszła znacząco „do przodu”, mamy wszystkiego pod dostatkiem. Każde lekarstwo, praktycznie na każdą dolegliwość, znajduje się w aptece. W przeszłości tak nie było - ludzie musieli sobie radzić naturalnymi metodami i w ten sposób pokonywali choroby.
STOKROTKA
tak, stokrotka rosnąca w prawie każdym ogrodzie leczy! Ma działanie przeciwzapalne. Stosowane napary wewnętrznie oczyszczają wątrobę, a okłady stosowane ze stokrotki, pomagają goić rany i obrzęki. Dodatkowo, syrop ze stokrotki pomaga na kaszel i gardło. Stokrotka zawiera garbniki, olejki eteryczne i saponiny.
SOSNA
kora i kilkucentymetrowe pędy drzewa także działają zdrowotnie. Syrop z sosny działa wykrztuśnie. Ma działanie moczopędne i jest idealny na przeziębienia. Olejek z sosny wykorzystywany jest do inhalacji i pomaga przy infekcji górnych dróg oddechowych. Zawiera dużo witaminy C, polifenole, olejki eteryczne i cukry.
KASZTAN
działa przeciw cellulitowi, uszczelnia ściany naczyń włosowatych, zwiększa ich elastyczność. Owoce kasztana posiadają wiele escyny, flawonoidów i kumaryny.
ŚWIERK
w leczeniu chorób pomagają szyszki i igły świerku. Z pędów robi się syrop na kaszel, który oczyszcza drogi oddechowe, działa przeciwbakteryjnie, a okłady ze świerku świetnie działają na obolałe mięśnie i bóle reumatyczne. Świerk posiada dużo kwasów organicznych oraz olejków eterycznych i garbnika.
Jak widzimy nawet na łące możemy znaleźć dużo lekarstw. Wystarczy tylko odrobina chęci i zdrowie murowane.
Sprawdź, jak przygotować syrop ze stokrotek >>>
Dinah