Lekarstwa w przyrodzie

  • 1

Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele roślin i drzew ma znakomite właściwości lecznicze - wystarczy trochę poczytać, by dowiedzieć się ile dobrego kryją w sobie i w jaki sposób możemy to wykorzystać. Zobaczcie!

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Lekarstwa w przyrodzie
fot. Fotolia

W dzisiejszych czasach, kiedy technika poszła znacząco „do przodu”, mamy wszystkiego pod dostatkiem. Każde lekarstwo, praktycznie na każdą dolegliwość, znajduje się w aptece. W przeszłości tak nie było - ludzie musieli sobie radzić naturalnymi metodami i w ten sposób pokonywali choroby.

Dziś też możemy leczyć się w ten sposób, ale często nie zdajemy sobie sprawy, ile leczniczych roślin jest wokół nas.

STOKROTKA
tak, stokrotka rosnąca w prawie każdym ogrodzie leczy! Ma działanie przeciwzapalne. Stosowane napary wewnętrznie oczyszczają wątrobę, a okłady stosowane ze stokrotki, pomagają goić rany i obrzęki. Dodatkowo, syrop ze stokrotki pomaga na kaszel i gardło. Stokrotka zawiera garbniki, olejki eteryczne i saponiny.

SOSNA
kora i kilkucentymetrowe pędy drzewa także działają zdrowotnie. Syrop z sosny działa wykrztuśnie. Ma działanie moczopędne i jest idealny na przeziębienia. Olejek z sosny wykorzystywany jest do  inhalacji i pomaga przy infekcji górnych dróg oddechowych. Zawiera dużo witaminy C, polifenole, olejki eteryczne i cukry.

KASZTAN
działa przeciw cellulitowi, uszczelnia ściany naczyń włosowatych, zwiększa ich elastyczność. Owoce kasztana posiadają wiele escyny, flawonoidów i kumaryny.

ŚWIERK
w leczeniu chorób pomagają szyszki i igły świerku. Z pędów robi się syrop na kaszel, który oczyszcza drogi oddechowe, działa przeciwbakteryjnie, a okłady ze świerku świetnie działają na obolałe mięśnie i bóle reumatyczne. Świerk posiada dużo kwasów organicznych oraz olejków eterycznych i garbnika.

Jak widzimy nawet na łące możemy znaleźć dużo lekarstw. Wystarczy tylko odrobina chęci i zdrowie murowane.

Sprawdź, jak przygotować syrop ze stokrotek >>>