Małe wielkie jajko

Trudno się bez nich obejść: łatwiej wyliczyć dania, do których nie są potrzebne, niż te, do których jajka są niezbędne.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Małe wielkie jajko
Warto zatem zadbać, by zawsze mieć ich spory zapas (mają 4-tyg okres przydatności do spożycia). W dobrych sklepach mamy jajka w wielkim wyborze. Te najwyższej jakości mają gładką, dobrze ukształtowaną skorupkę, bez plamek i pęknięć.

Najbardziej poszukiwanym rarytasem są oczywiście, tzw. jajka wiejskie, czyli od kur karmionych naturalną karmą. Można je zdobyć na bazarze lub u zaprzyjaźnionego rolnika. Tam i w supermarketach możemy kupić jajka z dwoma żółtkami (idealne na biszkopt). Są one nieco droższe. Jajka wzbogaca się też odżywczymi składnikami, dodawanymi do pasz, którymi karmione są kury na fermach.

Kilka lat temu ukazały się w sklepach jaja DHA GOLD OMEGA-3+Vit. E, które zawierają 8-krotnie więcej kwasów tłuszczowych omega 3 oraz 6-krotnie więcej witaminy E niż tradycyjne. Superświeże są Bobojaja, które dostarcza się do sklepów 1-2 dni po zniesieniu. Biojaja mają zwiększoną dawkę jodu, selenu i wit. E. Możemy też kupić jajka z opisem, jakimi składnikami wzbogacono paszę dla kur: wielozbożowe, vitajaja, jodowane.

Czego dowiemy się z pieczątki na jajkach Kombinacja cyfr i liter na jajku informuje o sposobie hodowli kur, kraju pochodzenia i numerze identyfikacyjnym weterynarza, jakości i wadze jajka. Klasa jakości to symbole A - jaja czyste, bez pęknięć, B - mogą być zabrudzone. Klasa wagowa: S do 53 g, M do 63 g, L do 73 g, XL - powyżej 73 g.