Owoce malin dostarczać mogą nam znaczne ilości witaminy C prawie tyle samo co cytryna. Ponadto zawierają prowitaminę A, witaminy z grupy B i PP. Poza cukrami, w owocach malin znaleźć można pektyny, kwasy organiczne i antocyjany. Ze związków mineralnych wymienić należy: sole żelaza i miedzi.
Suszenie owoców powinno odbywać się w temperaturach 30-40 stopni Celsjusza, a dosuszanie w temperaturze 60 stopni.
Maliny świetnie nadają się też do mrożenia.
W przeziębieniach polecane jest picie naparu z suszonych owoców maliny. Napar ma właściwości napotne, choć do dziś nie zidentyfikowano substancji, która to działanie wywołuje.
Liście maliny zawierają garbniki, kwasy organiczne, śluzy i sole mineralne. Zawarte w liściach substancje mają właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne. Od dawna liście malin polecane były też przy biegunkach, nieżytach przewodu pokarmowego, kolek jelitowych, a także bolesnych skurczach naczyń krwionośnych i bólach narządu rodnego.
Napary z liści malin przygotowujemy przez zalanie 1 łyżki suszonych liści szklanką wrzątku i odstawieniu na 15 minut w naczyniu pod przykryciem. Po przecedzeniu należy pic w 2-3 porcjach w ciągu dnia.
Liście maliny nadają się do przygotowywania herbat ziołowych. W medycynie tybetańskiej polecane były jako skuteczny środek w nerwicach, infekcjach przewodu pokarmowego i układu oddechowego.
Soki lub syropy malinowe przygotowane sposobami domowymi mają także silne właściwości napotne i są wskazane dla osób chorych na dnę.
Cudowny przepis na przepyszny sernik malinowy! >>>