Marakuja na zdrowie

Marakuja, inna jej nazwa to męczennica jadalna, passiflora, owoc pasji, występuje w odmianie żółtej i fioletowej. Jest jednym z najbardziej egzotyczny owoców tropikalnych ze względu na smak i aromat.

         
ocena: 4/5 głosów: 5
Marakuja na zdrowie

Ma kształt dużego jaja. Jego skóra jest gruba i gładka. Kiedy dojrzeje, wygląda na suchą i pomarszczoną. Posiada słodki smak i pomarańczowy sok. Zawiera witaminy A, C, witaminy z grupy B, błonnik, białko, węglowodany, żelazo, wapń, fosfor, magnez, cynk i mało tłuszczu. Ma kleisty, galaretowaty miąższ, o orzeźwiającym, kwaśnym i bardzo aromatycznym smaku.

Sok z owoców marakui pobudza nasze trawienie i pomaga na dolegliwości żołądkowe. Blokuje działanie histaminy, dlatego łagodzi objawy astmy. Nasiona tego owocu idealnie oczyszczają nasze jelita, dzięki temu proces trawienia przebiega sprawniej. Witamina A z kolei pomaga w usuwaniu wolnych rodników i dobrze wpływa na nasz wzrok.
Witamina C wzmacnia kości i zapobiega przed powstawaniem nowotworów. Antyoksydanty zawarte w marakui także powstrzymują rozwój komórek nowotworowych.

Polecana jest na wyczerpanie nerwowe, ponieważ zmniejsza stres, obniża ciśnienie krwi i wzmacnia nasze serce. Marakuja używana jest za lek przeciw-robaczy i środek dezynfekujący. Działa rozkurczowo w kolkach. Z suszonych ziół tej rośliny można zrobić napar, który jest pomocny w leczeniu alkoholizmu i narkomanii. 

W kosmetologii używana jest, jako środek o działaniu odżywiającym skórę, ściągającym.
Ma działanie przeciwdepresyjne, przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwdrgawkowe, przeciwskurczowe. Polecana jest osobom z ADHD, nerwicami, przy problemach kobiecych, przekwitaniu, miesiączkach. W 100 g marakuja ma 75 kcal.
Owoce można jeść łyżeczką po przekrojeniu, wykorzystać je do koktajli, lodów, soków, musów, jogurtów.


Przejrzyj słownik kulinarny pod kontem passiflory. >>>