Marchewka i jej sekrety

Marchew, to bardzo cenne warzywo korzeniowe, które jest bogate z wiele witamin. Najważniejsze z nich to : witamina A, B1, B2, B6, D, H, E, K, PP.

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Marchewka i jej sekrety
fot. Fotolia

Oprócz tych witamin, posiada sole mineralne, związki żelaza, fosforu, jodu, wapnia, miedzi i kobaltu. Marchew zawiera dość dużo błonnika, który reguluje pracę przewodu pokarmowego, zapobiega zaparciom i nadmiernej fermentacji w jelitach. Sprzyja wydalaniu z organizmu produktów odpadowych przemiany materii.

Marchew obniża poziom cholesterolu we krwi i może być istotnym czynnikiem w walce z miażdżycą.
Witamina A zawarta w marchwi może być cennym lekiem dla ludzi, którzy cierpią na jej niedobory, co objawia się niedokrwieniem zmierzchowym, czyli kurzą ślepotą. Ponadto witamina ta odpowiada za stan nabłonka dróg oddechowych i zwiększa produkcję śluzu oraz ułatwia oczyszczanie się dróg oddechowych.
Korzeń marchwi jest bardzo cennym środkiem w leczeniu cukrzycy, zwłaszcza świeżo wykrytej postaci choroby.
Surówka z marchwi może być polecana cukrzykom i chorym na miażdżycę. Profilaktycznie może być podawana dzieciom i ludziom w podeszłym wieku.
Marchew ma także właściwości przeciwrobacze, substancje w niej zawarte zabijają glisty i owsiki.

Flawonoidy zawarte w nasionach marchwi, znoszą skurcze mięśni gładkich i skutecznie mogą neutralizować kolki jelitowe, a nawet skurcze naczyń wieńcowych. W przypadku choroby wieńcowej, należy przygotować napar z nasion marchwi i pić w 2-3 porcjach dziennie.
Sok z marchwi zawiera duże ilości związków potasu i jest szczególnie polecany dla ludzi leczonych lekami odwadniającymi. Może być on używany także do płukania ust i gardła w stanach zapalnych.
Rozgotowana na papkę marchew może być stosowana w leczeniu biegunek, zwłaszcza u dzieci. Z marchwi możemy przygotować tak zwaną marchwiankę, którą uzyskuje się po długim gotowaniu marchwi, marchwianka korzystnie wpływa na zwalczenie biegunek.

Jak widać marchew ma cenne i zdrowotne właściwości, dlatego warto ją mieć w domu i spożywać często surową bądź przetworzoną.

Chcecie poznać wspaniały przepis na marchewkę? Zajrzyjcie tutaj! >>>