Medimurje Chorwacja - wino i odpoczynek

Wino i wakacje to idealne połączenie. Na urlop warto wybrać się do Chorwacji, w której tradycja wytwarzania wina jest bardzo stara. W malowniczym regionie Medimurje nie tylko będzie mogli napić się dobrego wina, ale również wspaniale wypocząć.

         
ocena: 5/5 głosów: 4
Medimurje Chorwacja - wino i odpoczynek
fot. Fotolia
Medimurje to region położony na północy Chorwacji, graniczący z Węgrami i Słowenią. Oddalony o 90 km od stolicy Chorwacji, Zagrzebia i 980 kilometrów od Warszawy.

Wyliczając znajdujące się tu zabytki, plaże, winnice, a także dobrze przygotowaną infrastrukturę turystyczną, odnosi się wrażenie iż jest to istny raj dla odwiedzających. Sezon turystyczny rozpoczyna się tu już w maju, a kończy pod koniec września.

Chorwacja
Zdjęcie: Fotolia

Malownicze Medimurje charakteryzuje niezwykła bioróżnorodność - górna część regionu to winorośla położone na malowniczych wzgórach, równiną przebiegają dwie rzeki Mura i Drawa. Ten chorwacki region nazywany jest "regionem kwiatów". W 2010 roku Medimurje otrzymało nagrodę Europejskiej Organizacji na rzecz kwiatów i środowiska "The Golden Flower".

Szlaki winne regionu Medimurje to wzgórza pokryte winoroślami, ponad 20 rodzajów win, w tym najwięcej białego oraz około 40 dobrze wyposażonych piwnic winnych.

Ten region Chorwacji to nie tylko winnice, ale również rozwinięta infrastruktura turystyczna i agroturystyczna - trasy rowerowe, sporty wodne na rzekach, spacery i wędrówki piesze.

Winorośla Winogrona

Zdjęcia: Fotolia

Główną atrakcją jest nowocześnie urządzone uzdrowisko Toplice Sveti Martin, gdzie można wspaniale wypocząć w wodach termalnych. Miejscowość Sveti Martin, w której znajdują się liczne uzdrowiska była wielokrotnie nagradzana jako najlepszy termalny kurort w Chorwacji, a w 2007 roku została zwycięzcą konkursu na najlepsze europejskie destynacje turystyczne "Eden".

Wypoczywając w chorwackim regionie Medimurje warto odwiedzić Čakovec - miasto, którego historia sięga już XI wieku. Zachowane zabytkowe centrum miasta jest odbiciem dziedzictwa austro-węgierskiego. Poza zabytkami warto także odkryć w Medimurje dawne zasady garncarstwa, ogrodnictwo w tradycyjnym ogrodzie, tkanie na krośnie tkackim, drzeworytnictwo, gastronomię tradycyjną, koszykarstwo oraz przepiękny młyn rzeczny Organizacji Ekologicznej EOL i nowoczesne Europejskie Centrum Żużlowe Millenium Hodošan.